Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festojmë 130 vjet nga krijimi i himnit "Ec, o popull i rilindur”

| rinovuar më 22-05-24 12.34.MD
Foto: arkiv

Dita e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, dita e alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe e letërsisë sllave 24 maj, nuk është vetëm një festë zyrtare për vendin tonë. Kjo është ndoshta festa më e dashur dhe me siguri festa që bashkon të gjithë bullgarët, anembanë botës.

Këtë festë gjithnjë e lidhim me këngën e mrekullueshme sipas tekstit të shkrimtarit Stojan Mihajllovski dhe muzikës së kompozitorit Panajot Pipkov “Ec, o popull i rilindur” ose “Himni i Shenjtorëve Kirill dhe Metodij”. Vjersha u botua në revistën “Misëll”, në fund të shekullit XIX me titullin “Kirill dhe Metodij”. Mbi këtë tekst, në vitin 1901, Panajot Pipkov, atëherë mësues në qytetin Lloveç, krijoi një këngë që nxënësit e interpretuan në Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, e cila në atë periudhë sipas stilit të vjetër kremtohej më 11 maj. Një vit më pas filloi të këndohet në shumicën e shkollave bullgare, për të mbetur edhe sot e kësaj dite si simbol muzikor jo vetëm i kësaj feste të ndritshme, por edhe si shprehje e dashurisë shekullore të bullgarëve për arsimin dhe kulturën, sepse siç këndohet në himn, populli ynë ka besuar gjithmonë se “shkenca është dielli që ndriçon shpirtrat” dhe se “kombi nuk zhduket atje ku jeton dija”. Prandaj me çdo vit që po kalon jehojnë gjithnjë e më qartë në shpirtin tonë fjalët e mirënjohjes: “Qoftë të bekuar, o Metodij e Kirill, krijues të dijes bullgare, krijues të fjalës sonë të mirë!”

Sivjet, në Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, të alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave - 24 maj, kremtojmë solemnisht 130 vjet nga krijimi i "Ec, o popull i rilindur” nga Stojan Mihajllovski.

Me rastin e përvjetorit të ndritshëm, si dhe me rastin e 50 vjetorit të ngritjes së monumentit të vëllezërve të shenjtë Kirill dhe Metodij, sofjanasit dhe mysafirët e Sofjes ishin të ftuar të merrnin pjesë në performancën më në masë të himnit kombëtar bullgar të Stojan Mihajllovskit.

Tonin e këngës e vendosi kori miks i shkollave së Sofjes me dirigjent maestro Sllavill Dimitrov dhe për herë të parë himni tingëlloi në tërësi. Organizatorët nga Bashkia e Sofjes ftuan të gjithë të pranishmit që të marrin pjesë në interpretimin e tij. Teksti i plotë i himnit ishte shkruar në flamuj, të cilët iu shpërndan të pranishmëve. Ceremonia para Bibliotekës Kombëtare filloi në orën 11.00, ndërsa aksesi në Monumentin e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij ishte falas.

''Ec, o popull i rilindur''

Më shumë nga rubrika

Ljudmill Krumov dhe The Small Bulgarian Folk Jazz Orchestra

“Përplasja kulturore…” – një udhëtim emocional muzikor nga Danubi deri në Misisipi

"Përplasja kulturore - Nga Danubi deri në Misisipi” - kështu titullohet albumi i ri i Ljudmill Krumovit, i cili ka mbledhur 11 pjesë të tij origjinale. Kitaristi virtuoz është edhe producent i këtij projekti, në të cilin merr pjesë The Small..

botuar më 22-07-01 12.13.MD

Zornica IIlarionova për koncertin e saj me Orkestrën e Filarmonisë të Plevenit nën drejtimin e Jordan Kamxhallovit

Orkestra e filarmonisë e Plevenit është sërish e ftuar në skenën e Sofjes, këtë herë me një koncert në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar “Javët e Muzikës të Sofjes” më 29 qershor.Nën shkopin e dirigjentit Jordan Kamxhallov do të tingëllojnë suita..

botuar më 22-06-29 1.45.MD

Aleksandra Ivanova para pjesëmarrjes së saj në "Javët Muzikore të Sofjes”

Nëse shikoni programet e saj të koncerteve, patjetër do t'ju bëjnë përshtypje dy gjëra - premierat e shumta dhe prania e vazhdueshme e veprave të autorëve bashkëkohorë - bullgarë dhe vitet e fundit edhe të huaj.   Aleksandra Ivanova tregon se..

botuar më 22-06-26 11.30.PD