Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Gjuha bullgare është një atdhe i padukshëm që lidh bullgarët në mbarë botën

Rumen Radev
Foto: BGNES

“Më 24 maj të gjithë jemi vetëm bullgarë”, tha presidenti Rumen Radev në përshëndetjen me rastin e Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe letërsisë sllave. "Sot ka shtatë milionë bullgarë në Bullgari. Miliona të tjerë janë jashtë atdheut. Por ka gjithmonë një Atdhe të padukshëm të cilin secili e merr me vete kudo që të shkojë. Kjo është gjuha bullgare”, tha presidenti.

Kryeministri Kirill Petkov e priti festën së bashku me nxënësit e Shkollës së 7-të të Sofjes “Shën Shtatë Shenjtorët”. Në urimin e tij ai theksoi se Kirill dhe Metodij i lanë trashëgim Bullgarisë dhuratën më të madhe dhe më të vlefshme - shkrimin, “përmes të cilit lëmë gjurmën më të ndritshme në historinë botërore”.

Deri më 25 maj, lipsanet e shenjta të vëllezërve bashkëapostolikë Kirill dhe Metodij janë të ekspozuara për adhurim në Katedralen “Shën e Diala” në Sofje. Reliket u sollën nga manastiri Esfigmen i Malit të shenjtë, ku mbahen.

Më shumë nga rubrika

Sergej Lavrov

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova, deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e Ambasadës Ruse në Sofje..

rinovuar më 22-07-04 5.54.MD
Asen Vasilev

Tre parti janë duke punuar mbi programin e një qeverie të mundshme me kryeministër Asen Vasilev

Partitë "Po e vazhdojmë ndryshimin", BSP dhe "Bullgaria Demokratike" formuan një grup pune për të punuar mbi programin e menaxhimit të një qeverie të mundshme të kryesuar nga zëvendëskryeministri i tanishëm në dorëhqeje Asen Vasilev /"Po e vazhdojmë..

botuar më 22-07-04 5.49.MD

Të huaj të arrestuar për shpërndarje droge në vendpushimin “Sllënçev Brjag”

Zbuluan një skemë kriminale për përhapjen e drogës në vendpushimin e Detit të Zi, “Sllënçev Brjag”. Pesë burra të moshës 21 deri në 45 vjeç nga Nigeria, Ruanda dhe Gana, me banim të përhershëm në Bullgari, u arrestuan gjatë një operacioni të..

botuar më 22-07-04 5.39.MD