Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kërkon sqarime nga Komisioni Evropian për importet e gazit rus në BE

Asen Vasilev
Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave Asen Vasilev i bëri thirrje Komisionit Evropian që të sqarojë nëse vende të ndryshme të BE-së trajtohen ndryshe nga Gazprom dhe nëse ka shkelje të sanksioneve nga kompanitë në disa vende anëtare. Kjo erdhi pas raportimeve se Greqia ka paguar për furnizimet me gaz rus për muajin prill në euro. Vasilev ka shprehur rezerva edhe për financimin e propozuar nga Komisioni Evropian për vendet anëtare që pësojnë humbje nga sanksionet ndaj Rusisë.

Ndërkaq, ushtria ruse tha se do të sigurojë një korridor më 25 maj për të tërhequr në mënyrë të sigurt rreth 70 anije nga 16 vende nga rajoni i Azov në Detin e Zi.

Separatistët pro-rusë kanë pushtuar qytetin e Svetlodarsk dhe dy vendbanime të tjera në rajonin e Doneckut, konfirmoi guvernatori rajonal Pavlo Kirilenko. Duke pasur epërsi të fortë në pajisjet ushtarake dhe njerëzit, forcat ruse pothuajse kanë rrethuar qytetin e Severnodoneckut, duke përgatitur atje një Mariupol të dytë, bëri të ditur këshilltari i presidentit ukrainas Aleksej Arestoviç.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev

Presidenti caktoi prioritetet e Bullgarisë në NATO

Pas dekadash të fokusimit në luftën kundër terrorizmit dhe ndërtimin e paqes larg rajonit të saj, tani NATO-ja po i kthehet misionit të saj të vërtetë për garantimin e sigurisë dhe integritetit territorial për vendet anëtare. Këtë e bëri të ditur..

botuar më 22-06-29 1.23.MD

Qëndrimi i Ministrisë së Jashtme kundër një thirrjeje nga Ambasada Ruse

Ministria e Jashtme e Bullgarisë shpalli se thirrjet për mbështetje për trupat ruse janë krejtësisht të papranueshme. Qëndrimi i Ministrisë vjen për shkak të postimit në Facebook të Ambasadës Ruse në Sofje. Ajo bën thirrje për donacione për..

botuar më 22-06-29 11.50.PD

Rusia mbylli konsullatat e saj në Bullgari

Ambasada ruse në Bullgari njoftoi se shërbimet konsullore në Sofje, Varna dhe Ruse kanë ndërprerë punën, pasi kryeministri Kirill Petkov shpalli dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi, transmetoi TASS. Liderja e partisë bashkëqeverisëse..

botuar më 22-06-29 10.41.PD