Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Autoritetet në Sofje nuk kanë konsensus për mosmarrëveshjen me Shkupin

Illhan Kjuçuk
Foto: BGNES

Integrimi evropian synon shkëputjen e së kaluarës historike, tha për BNR eurodeputeti Illhan Kjuçuk, një raportues në Parlamentin Evropian për Maqedoninë e Veriut. Evropa prej kohësh e ka pasur të vështirë të kuptojë bisedat e ndërlikuara historike, sepse duhet të hapë Kutinë e Pandorës të historisë së saj, gjë që ajo nuk dëshiron ta bëjë.

“Por Evropa kupton shumë prej të drejtave dhe lirive të njeriut. Dhe është e drejtë që bullgarët në Maqedoninë e Veriut duan të jenë pjesë integrale e kushtetutës maqedonase”, komentoi Kjuçuk.

Ai mendon se formula për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Shkupin duhet të jetë rezultat jo vetëm i përpjekjeve të koalicionit të brendshëm të partisë në pushtet në Sofje, por edhe të opozitës, sepse nuk ka konsensus në qeveri për këtë çështje.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 korrikun 2022

Ditën e premte do të mbahet mot me diell. Pas dite mbi rajonet malore dhe verilindore vende-vende do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 33 deri në 38 gradë, në Sofje – përafërsisht 32...

botuar më 22-06-30 8.25.MD
Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova

Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova vendosi ultimatum që të anulohet dëbimi i 70 diplomatëve rusë

Ambasadorja ruse në Bullgari Eleonora Mitrofanova i ka dorëzuar një notë verbale Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, në të cilën kërkon që deri në orën 12:00 të datës 1 korrik, të tërhiqen notat për nëpunësit e përfaqësive diplomatike ruse që u..

botuar më 22-06-30 7.54.MD
Toshko Jordanov

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev..

botuar më 22-06-30 6.32.MD