Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Partia “Po e vazhdojmë ndryshimin” dëshiron të bashkohet me euroliberalët

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Kryeministri bullgar Kirill Petkov synon të marrë pjesë në një takim të liderëve të grupit "Rinovo Europe" në Parlamentin Evropian, shkruan Politico. Ai do të zhvillohet më 30 maj në Bruksel para Këshillit Evropian. Sipas Politico, takimi i ardhshëm është sinjali më i fortë se "Po e vazhdojmë ndryshimin" synon t'u bashkohet euroliberalëve. Stéphane Séjourné, lideri i grupit parlamentar, po përpiqet për ta tërhequr Petkovin që nga fitorja e tij në zgjedhje.

Portali komentoi se ka mbetur për t'u hequr një pengesë për anëtarësimin e partisë së re në “Rinovo Evropn”, pjesëmarrjen e DPS, një lëvizje që është në opozitë ndaj “Po e vazhdojmë ndryshimin”.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 1 korrikun 2022

Ditën e premte do të mbahet mot me diell. Pas dite mbi rajonet malore dhe verilindore vende-vende do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 33 deri në 38 gradë, në Sofje – përafërsisht 32...

botuar më 22-06-30 8.25.MD
Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova

Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova vendosi ultimatum që të anulohet dëbimi i 70 diplomatëve rusë

Ambasadorja ruse në Bullgari Eleonora Mitrofanova i ka dorëzuar një notë verbale Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, në të cilën kërkon që deri në orën 12:00 të datës 1 korrik, të tërhiqen notat për nëpunësit e përfaqësive diplomatike ruse që u..

botuar më 22-06-30 7.54.MD
Toshko Jordanov

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev..

botuar më 22-06-30 6.32.MD