Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Human Rights Watch: Rojet kufitare bullgare rrahin dhe grabisin emigrantët nga Afganistani

Foto: arkiv

Rojet kufitare bullgare rrahin, grabitin dhe zhvishen refugjatët afganë që përpiqen të hyjnë në Bullgari. Këtë e pohon Human Rights Watch në një raport të posaçëm për kthimet e paligjshme, sipas ligjit ndërkombëtar, të njerëzve përtej kufirit midis nëntorit 2021 dhe prillit 2022.

14 nga viktimat pretendojnë se policët bullgarë i kanë rrahur dhe më pas i kanë kthyer me forcë përtej kufirit. Në 10 prej rasteve, rojet kufitare kanë përvetësuar sendet e emigrantëve, i kanë zhveshur, duke i lënë këmbëzbathur vetëm me të brendshme në temperaturat e dimrit.

Në asnjë nga rastet policia nuk u ka siguruar migrantëve mundësinë për të aplikuar për azil, siç kërkohet në përputhje me legjislacionin bullgar.


Më shumë nga rubrika

Qyteti Velingarad shënon festën e tij me një program të pasur kulturor

Më 2 korrik, me kremtimin solemn të Ditës së Velingradit, do të hapet për herë të 49-të Festivali i Kulturës në Velingrad. Festimi fillon në orën 09:00 me një liturgji të shenjtë hyjnore në kishën "Fjetja e Hyjlindëses", pas së cilës do të hapet..

botuar më 22-07-02 6.15.PD

Qytetarët protestojnë para Presidencës

Përpara hyrjes së Presidencës, ku është vendosur një kordon policor, qytetarët protestuan kundër dorëzimit të mandatit për formimin e qeverisë nga Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Përfaqësuesit e partisë hynë në institucionin..

botuar më 22-07-01 7.28.MD
MPJ

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora..

rinovuar më 22-07-01 7.16.MD