Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shqyrtohet krijimi i një Instituti Kombëtar të Kulturës

Foto: arkiv

Rreth 30% e bullgarëve jetojnë jashtë vendit. Çdonjëri prej tyre është një kapital i rëndësishëm kombëtar në krizën demografike, tha Presidenti Rumen Radev në hapjen e Konferencës Kombëtare "Gjuha e Shenjtë" në Universitetin e Plovdivit.

Nëse çdo një bullgar jashtë vendit ruan identitetin e tij dhe arrin sukses personal, ky është një sukses i madh për Bullgarinë. Ne nuk kemi një Institut Kombëtar të Kulturës i cili të bashkojë përpjekjet e fragmentuara midis ministrive dhe agjencive për të punuar me komunitetet bullgare jashtë vendit, tha Kreu i Shtetit. Radev mbështeti idenë e Zëvendës Presidentes Ilijana Jotova për themelimin e Institutit Kombëtar të Kulturës “Ivan Vazov”.

Politika e unifikuar gjuhësore, qëndrueshmëria dhe zhvillimi i lektorateve bullgare jashtë vendit, themelimi i Institutit Kombëtar të Kulturës Bullgare, ishin tre ata që mbrojtën para konferencës dhe vetë Jotova.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria renditet e 67-ta për nga fuqia ushtarake në botë

Bullgaria renditet e 67-ta për nga fuqia ushtarake në raportin vjetor “Global Firepower”, i cili vlerëson fuqinë ushtarake të 142 vendeve, duke filluar nga shumëllojshmëria e armëve dhe fuqia punëtore e disponueshme deri te vendndodhja gjeografike dhe..

botuar më 22-08-08 3.28.MD
Ministri Nikollaj Millkov

Qeveria e përkohshme ruan prioritetet e politikës së jashtme të vendit

Anëtarësimi në еurozonë dhenë Zonën Shengen dhe mbajtja e zgjedhjeve jashtë vendit më 2 tetor – këto janë prioritetet kryesore të Ministrisë së Jashtme, tha në një konferencë për shtyp ministri i jashtëm në qeverinë teknike Nikollaj Millkov...

botuar më 22-08-08 11.12.PD

Katër veta vdiqën me Covid, asnjëri prej tyre nuk ishte i vaksinuar

411 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Numri i rasteve është ulur me 252 nga një ditë më parë. Mbi 67% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 24% e 1708 testeve të kryera janë pozitive, tregon portali..

botuar më 22-08-08 9.41.PD