Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti nuk mblodhi kuorum për të diskutuar çështjen me Maqedoninë e Veriut

Foto: BGNES

Në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel nuk pritet asnjë propozim konkret nga Bullgaria për heqjen e vetos për fillimin e negociatave ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe BE-së.

Grupet parlamentare GERB-SDS dhe DPS i dorëzuar parlamentit projekte për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis Sofjes dhe Shkupit. Por parlamenti nuk arriti të mblidhte një kuorum më 23 qershor për të diskutuar.

I bëjmë thirrje Parlamentit bullgar të përmbushë zotimin e tij dhe të përfshijë në agjendë për miratim propozimin për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhei shkroi më herët në Twitter, duke shtuar: “BE i merr të gjitha shqetësimet bullgare shumë seriozisht dhe ato janë tashmë pjesë e procesit të negociatave”.

Më shumë nga rubrika

Ministri Rosen Hristov

Bullgaria arriti marrëveshje për një cisternë me gaz të lëngshëm për muajin tetor

Sot , 19 gusht , Bullgaria ka arritur të negociojë një slot për shkarkimin e një cisternë me gaz të lëngshëm në Turqi dhe ka pranuar ofertën e "Shinier" për dorëzimin e një cisternë në tetor. Këtë e bëri të ditur Ministri i Energjisë nga..

botuar më 22-08-19 7.42.MD

Parashikimi i motit për 20 gushtin

Gjatë natës do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Të shtunën (20 gusht) do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në orët e pasdites në zonat perëndimore do të fillojnë të zhvillohen vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 22-08-19 4.25.MD

Po hapen pika të ndihmës emergjente në vendpushimet “Sllënçev Brjag” dhe “Zllatni Pjasëci”

Së paku në dy nga vendpushimet e mëdha bregdetare – “Sllënçev Brjag” dhe “Zllatni Pjasëci”, brenda 10 ditëve do të hapen pika të ndihmës emergjente, të cilat do të punojnë 24 orë gjatë muajve të verës, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Asen..

botuar më 22-08-19 3.46.MD