Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Jashtme dënoi fyerjet e Kryeministrit Edi Rama ndaj Bullgarisë dhe BE-së

Foto: mfa

Në një qëndrim të Ministrisë së Punëve të Jashtme thuhet se në BE Bullgaria gjithmonë ka mbështetur përkatësinë evropiane të popullit shqiptar. “Ne kemi mbrojtur perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE edhe kur ishte shumë më e vështirë se sot”, thuhet në dokument.

Presim që kryeministri shqiptar t’i përshtatë mjetet e tij të të shprehurit me një gjuhë që i përshtatet një politikani të një vendi kandidat për anëtarësim në BE. Ne kemi një të ardhme të përbashkët me Shqipërinë. Politikanët po largohen. Kombet mbeten. Popujt tanë kanë një interes të përbashkët, i cili nuk duhet të cenohet nga një gjykim i gabuar i një politikani. Është e papranueshme që marrëdhëniet mes shteteve të bëhen peng i ekscentricitetit të kryeministrit aktual shqiptar”, thuhet në qëndrim.

Reagimi erdhi në lidhje me fyerjet ndaj Bullgarisë nga Kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë Samitit BE - Ballkani Perëndimor në Bruksel.

Më shumë nga rubrika

Vera e nxehtë politike duket se do të jetë e gjatë

Një nga veçoritë me të cilat do të mbahen mend dy mandatet e Presidentit Rumen Radev është se ai është kreu i shtetit i cili emëroi më shumë kabinete teknike. Deri më sot, qeveria aktuale e njëqindtë në historinë politike bullgare është e katërta e..

botuar më 22-08-12 7.15.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Një marrëveshje me Kishën Serbe mund të rrëzojë qeverinë në Mal të Zi Disa parti në parlamentin malazez, të udhëhequr nga Partia Demokratike e Socialistëve e presidentit Milo Gjukanoviç, kërkuan një votë mosbesimi ndaj qeverisë së..

botuar më 22-08-05 2.13.MD
Putin dhe Erdogan, Soçi 2021

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë takohen në Soçi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të bëhet sot lideri i parë i NATO-së që viziton Presidentin rus Vlladimir Putin pas fillimit të luftës në Ukrainë, njoftoi BTA. Të dy liderët pritet të diskutojnë një gamë të gjerë temash, duke..

botuar më 22-08-05 9.29.PD