Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i brendshëm në dorëheqje: Vendimi për dëbimin e diplomatëve rusë nuk është marrë nga një njeri

Ministri Rashkov
Foto: BGNES

Vendimi për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është marrë nga një njeri, tha ministri i brendshëm i dorëhequr Bojko Rashkov. Ai shpjegoi se çështja lidhur me numrin e diplomatëve në Ambasadën Ruse është diskutuar si në mbledhjet e Këshillit të Sigurisë, ashtu edhe në mbledhjet e qeverisë.

Sipas ministrit, Bullgaria ka 15 diplomatë në Rusi, ndërsa Federata Ruse ka dërguar dhjetë herë më shumë persona me gradë diplomatike në vendin tonë.

"A mund të supozojmë se ata kanë një interes kaq të madh diplomatik ndaj një vendi të vogël si Bullgaria?" Këtë prezencë të madhe unë e lidh me diçka tjetër që la të kuptohet nga kryeministri”, komentoi Bojko Rashkov. Sipas Kirill Petkovit, shumica e diplomatëve të shpallur për dëbim kanë punuar për shërbime të huaja.

Më shumë nga rubrika

Ministri Nikollaj Millkov

Qeveria e përkohshme ruan prioritetet e politikës së jashtme të vendit

Anëtarësimi në еurozonë dhenë Zonën Shengen dhe mbajtja e zgjedhjeve jashtë vendit më 2 tetor – këto janë prioritetet kryesore të Ministrisë së Jashtme, tha në një konferencë për shtyp ministri i jashtëm në qeverinë teknike Nikollaj Millkov...

botuar më 22-08-08 11.12.PD

Katër veta vdiqën me Covid, asnjëri prej tyre nuk ishte i vaksinuar

411 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Numri i rasteve është ulur me 252 nga një ditë më parë. Mbi 67% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 24% e 1708 testeve të kryera janë pozitive, tregon portali..

botuar më 22-08-08 9.41.PD

Ushtria ukrainase ka goditur përsëri dhe prerë urat mbi Dnieper

Kombet e Bashkuara shpresojnë që sulmet në termocentralin bërthamor në Zaorozhie në Ukrainë do të ndalen dhe se Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike do të ketë akses në termocentral, tha Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Botërore,..

botuar më 22-08-08 9.01.PD