Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

ITN do të negociojë një kabinet të ri, por pa kryeministrin aktual dhe ministrin e financave

"Bullgaria Demokratike" nuk përjashton një qeveri ekspertësh

Toshko Jordanov
Foto: BGNES

"Ka një popull të tillë" (ITN)- ish-partner në koalicionin qeverisës, do të marrë pjesë në negociatat për formimin e një kabineti të ri me mandatin е "Po e vazhdojmë ndryshimin" nëse kryeministri Kirill Petkov dhe ministri i financave Asen Vasilev nuk janë në mesin e të nominuarve për ministrat, tha kryetari i grupit parlamentar të ITN Toshko Jordanov”.

BSP shpalli dje kushtin që kandidatura e kryeministrit aktual të mos propozohet më për këtë post. “Ne duhet të ndryshojmë shumë gjëra në marrëdhëniet tona në një qeveri të mundshme të ardhshme”, shtoi Toshko Jordanov.

Bashkëkryetari i "Bullgarisë Demokratike" Hristo Ivanov tha se koalicioni është i gatshëm të negociojë për një kabinet ekspertësh me mandat të kufizuar. Ai hodhi poshtë mundësinë e nominimit të tij për kryeministër.

Më shumë nga rubrika

Katër veta vdiqën me Covid, asnjëri prej tyre nuk ishte i vaksinuar

411 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Numri i rasteve është ulur me 252 nga një ditë më parë. Mbi 67% prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 24% e 1708 testeve të kryera janë pozitive, tregon portali..

botuar më 22-08-08 9.41.PD

Ushtria ukrainase ka goditur përsëri dhe prerë urat mbi Dnieper

Kombet e Bashkuara shpresojnë që sulmet në termocentralin bërthamor në Zaorozhie në Ukrainë do të ndalen dhe se Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike do të ketë akses në termocentral, tha Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Botërore,..

botuar më 22-08-08 9.01.PD

Po rirregullojnë pllakat simbolike të verdha në qendër të Sofjes

Filloi rirregullimi dhe ndërrimi i pllakave të verdhë në qendër të Sofjes. Krahas shtrimit, do të ndërrohen pllakat në trotuare, do të përmirësohen sipërfaqet e gjelbra, njofton Bashkia Metropolitane. Riparimi pritet të zgjasë deri më 10 shtator...

botuar më 22-08-07 10.05.PD