Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët janë të ndarë nëse të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare apo jo

Foto: alpharesearch.bg

Po të zhvillohen zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare sot, GERB do të ishte forca e parë politike me 21.5% të votave, sipas anketës së fundit sociologjike të agjencisë “Alpha Research”, të realizuar deri më 1 korrik. Pas tyre renditen “Po e vazhdojmë ndryshimin” me 20.2 për qind. Partia Socialiste Bullgare (BSP) është e treta me 11.5%. Pasojnë Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe “Vëzrazhdane” - përkatësisht me 8.8 dhe 7.8 për qind. "Bullgaria Demokratike" dhe "Ngritja Bullgare" fitojnë respektivisht 7.1 dhe 4.5 për qind mbështetje. “Ka një popull të tillë” (ITN), që doli nga koalicioni qeverisës, del nga parlamenti i ri i mundshëm.

Një koalicion i trefishtë rreth "Po e vazhdojmë ndryshimin" me BSP dhe "Bullgarinë Demokratike" merr 31.9% të mandateve të ardhshme parlamentare, që nuk mjafton për një shumicë. Për një koalicion rreth GERB-it janë 25.2%.

49.5% e të anketuarve në sondazh shprehin mbështetje për formimin e qeverisë së re në parlamentin aktual, ndërsa - 46.7% mbështesin zgjedhjet e parakohshme.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 12 prillin 2024

Gjatë natës moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 7° dhe 12°, në Sofje rreth 7°. Ditën e premte do të jetë kryesisht me diell. Pasdite do të zhvillohen vranësira dhe në rajone të izoluara do të ketë reshje..

botuar më 24-04-11 7.30.MD
Kalin Stojanov

Ministri i brendshëm pretendon se paraardhësi i tij e ka njohur me të akuzuarit për kontrabandë

Ministri i brendshëm Kalin Stojanov deklaroi se paraardhësi i tij Bojko Rashkov /PP-DB/ e ka njohur atë me Stefan Dimitrov dhe babain e tij Marin Dimitrov, të cilët u akuzuan për kontrabandë javën e kaluar. Ata së bashku me ish-drejtoren e..

botuar më 24-04-11 6.09.MD

Ndershmëria e votës nuk ka alternativë, premtoi kryeministri në detyrë

Për kabinetin zyrtar, zgjedhjet e ndershme do të jenë prioritet dhe nuk ka alternativë, ai do të kundërshtojë në çdo mënyrë votën e blerë. Kështu bëri të ditur kryeministri Dimitër Gllavçev në mbledhjen e parë të qeverisë së re. Sipas tij, fushata..

botuar më 24-04-11 4.28.MD