Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

INSAIT tërhoqi një shkencëtar të nivelit botëror në Bullgari

Prof. Luc Van Gool
Foto: verve.vc

Prof. Luc Van Gool, një studiues me famë botërore dhe një nga shkencëtarët më të shquar në fushën e vetë-mësimit makinerik dhe vizionit kompjuterik, i bashkohet ekipit të INSAIT - Instituti për Shkenca Kompjuterike, Inteligjencë Artificiale dhe Teknologji në Sofje. Tërheqja e tij do ta lejojë INSAIT, instituti i parë i këtij lloji në Evropën Lindore, i cili është pjesë e Universitetit të Sofjes, të zhvillohet si një qendër botërore në një nga sferat më strategjike shkencore dhe teknologjike - inteligjenca artificiale, njoftoi instituti.

Anëtarësimi i profesorit belg është falë mbështetjes financiare të kompanisë lider bullgare të IT-së, e cila siguron 2 milionë euro për pagën e shkencëtarit në 5 vitet e ardhshme.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia është një fuqi ushtarake rajonale Sipas raportit vjetor të sajtit ushtarak amerikan Global Firepower Serbia disponon forcën më të maаhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor. Sipas 50 kritereve ushtria serbe renditet e 61-ta në botë dhe..

botuar më 22-08-12 3.02.MD

Web Çitalishte organizon atelienë "Të shkruarit krijues" për bullgarët në mbarë botën

Nga shtatori fëmijët nga komunitetet bullgare anembanë botës do të mund të mësojnë të shkruar krijues në një atelie të organizuar nga Web Çitalishte , njoftoi Agjencia Telegrafike Bullgare /BTA/. Atelieja do të zhvillojë te fëmijët aftësitë e tyre..

botuar më 22-08-09 3.20.MD

Përmirësuam kushtet në të cilët do të punojnë mësuesit bullgarë jashtë shtetit

Afro gjashtë muaj – po aq vazhdoi puna e Komisionit për Bullgarët jashtë Shtetit në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor. Përveç prioriteteve të caktuara nga Kryetarja e tij Antoaneta Coneva në fillim të këtij viti, komisioni arriti të..

botuar më 22-08-09 11.26.PD