Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festa e byrekut në fshatin Ballvan

Në Vatrën e Kulturës “Niva 1898” në fshatin Ballvan të Bullgarisë Veriore më 9 korrik organizohet Festa e Byrekut nën moton “Byreku gjatë ditëve të javës dhe festave”.

Padyshim, byreku është një nga simbolet më të shquara të kuzhinës bullgare dhe çdo rajon ka mënyrën e tij specifike të përgatitjes. Prandaj gjatë gjithë ditës do të prezantohet dhe do të promovohet shumëllojshmëria e këtij specialiteti të preferuar bullgar me varietetet tipike të zonës së qytetit Veliko Tërnovo – byrekë të kripur, të ëmbël, me mish, me perime.

Çdo byrek do të shoqërohet me recetën e tij, ndërsa një juri do të vlerësojë gatimet dhe do të japë çmime për byrekët më të shijshëm.

Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: radiovelikotarnovo.com

Më shumë nga rubrika

Bullgarë marrin pjesë në Festivalin e Etnoseve në Kishinau të Moldavisë

Në një kaleidoskop shumëngjyrësh tingujsh, ritmesh, shijesh dhe ngjyrash këtë të diel, më 18 shtator, kthehet kryeqyteti moldavian Kishinau. Sivjet për herë të 21-të qyteti bëhet organizator i Festivalin Popullor të Etnoseve “Uniteti përmes..

botuar më 22-09-18 10.45.PD

“Të lashtat për një dimër të ngopur” – festival prezanton lidhjen e banorëve të Dobruxhës me tokën e tyre pjellore

Fshati piktoresk Krushari në rajonin e Dobruxhës po përgatitet për edicionin e parë të Festivalit “Të lashtat për një dimër të ngopur”, i cili do të mbahet më 17 shtator në parkun e fshatit. Ideja është të popullarizohet etnografia, folklori dhe..

botuar më 22-09-17 8.25.PD

Për një byrek bullgar dhe kavarma në fshatin ukrainas Kubej

Banuesit e fshatit Kubej në Bollgrad-Ukrainë, komunikojnë midis tyre në një gjuhë të bukur dhe arkaike bullgare, respektojnë traditat bullgare, kurse në tavolinën e vet vendosin gjellë të shijshme bullgare. Fshati është i njohur dhe si..

botuar më 22-08-25 12.24.MD