Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria e përkohshme ruan prioritetet e politikës së jashtme të vendit

Ministri Nikollaj Millkov
Foto: BGNES

Anëtarësimi në еurozonë dhenë Zonën Shengen dhe mbajtja e zgjedhjeve jashtë vendit më 2 tetor – këto janë prioritetet kryesore të Ministrisë së Jashtme, tha në një konferencë për shtyp ministri i jashtëm në qeverinë teknike Nikollaj Millkov.

Ndër prioritetet janë edhe anëtarësimi i vendit në Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, prania aktive e Bullgarisë në BE dhe NATO, pjesëmarrja në përpjekjet kolektive për përballimin e krizave aktuale.

Si të rëndësishme janë përcaktuar edhe detyrat për integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, mbrojtja dhe përmirësimi i asaj që është arritur në muajt e fundit në rrugën evropiane të Maqedonisë së Veriut.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 4 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në Sofje rreth 7°. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, ndërsa në vende të izoluara do të ketë vetëm reshje të dobëta shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15..

botuar më 22-10-03 8.35.MD

Gallup: Një e katërta e votuesve kanë vendosur në minutën e fundit për kë të votojnë

Në këto zgjedhje dolën për të votuar më pak të rinj, krahasuar me zgjedhjet e nëntorit 2021, gjë që uli votën për “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Një e katërta vendosi se për kë do të votonin në minutën e fundit dhe ata që votuan me "Nuk mbështes..

botuar më 22-10-03 7.53.MD
Nina Suomalainen

Vëzhguesit ndërkombëtarë: Zgjedhjet ishin të qeta, ka problem me votën e blerë

Dita e zgjedhjeve në Bullgari u organizua sipas rregullave dhe kaloi në mënyrë paqësore, konkluduan vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve parlamentare në vendin tonë të 2 tetorit. Autoriteteve u rekomandohet të bëjnë më shumë për të eliminuar blerjen e..

botuar më 22-10-03 7.11.MD