Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 11 gushtin

Moti mbetet i ndryshueshëm, mbi Detin e Zi do të mbajë mot me diell

Foto: BGNES

Të enjten në Bullgarinë Veriore reshjet e natës do të ndalen dhe vranësirat do të çahen. Në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore pas mesditës do të ketë sërish reshje të shkurtra me bubullima. Reshjet do të jenë më të theksuara në rajonin Rilla-Rodope dhe në Ultësirën Perëndimore të Trakisë së Epërme. Ka të ngjarë për breshër. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 26 dhe 31°, në Sofje rreth 25°.

Përgjatë Detit të Zi moti do të jetë me diell. Era do të shuhet. Temperaturat maksimale do të jenë 28-30°. Temperatura e ujit të detit është 26-27°. Eksitimi i detit do të jetë deri në 3 ballë.

Moti nuk do të jetë i përshtatshëm për shëtitje në male. Pas drekës do të bjerë shi dhe do të ketë bubullima. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë 21°, në 2000 m deri në 13°.

Të premten do të ketë reshje shiu vetëm në jugperëndim.

Më shumë nga rubrika

Në 10 vjet, popullsia e Bullgarisë u ul me 11.5 për qind

Popullsia e Bullgarisë më 7 shtator 2021 ishte 6 519 789 njerëz. Gratë janë 3 383 527 – 51.9 për qind, dhe meshkujt 3 136 262 – 48.1 për qind. Ka 927 burra për çdo 1000 gra, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në 10 vjet, popullsia u ul..

botuar më 22-10-03 12.49.MD

Me 99.98 për qind të protokolleve të përpunuara, GERB-SDS është forca e parë politike

7 parti dhe koalicione pritet të formojnë Legjislaturën e re të 48-të të Kuvendit Popullor të Bullgarisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 2 tetorit. Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të datës 03.10.2022 , ora..

rinovuar më 22-10-03 12.41.MD

DPS është forca e parë politike e votës bullgare jashtë vendit

Me 98.81 për qind të protokolleve të përpunuara të komisioneve zgjedhore sektoriale të bullgarëve që votuan jashtë vendit, në vend të parë është partia “Lëvizja për të drejta dhe liri” (DPS) me 31.93 për qind të votave. “Po e vazhdojmë ndryshimin”..

rinovuar më 22-10-03 11.37.PD