Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka qartësi për programin për refugjatët ukrainas pas shtatorit

Foto: Daniella Kostadinova

Fondet që shteti duhet t’u paguajë në kuadër të Programit për strehim dhe ushqim për refugjatët ukrainas janë të planifikuara dhe do të paguhen në afate të shkurtra. Këtë e tha në Burgas ministri i turizmit nga qeveria e përkohshme, Ilin Dimitrov.

Sipas tij, janë më shumë se 25 000 refugjatë ukrainas të akomoduar në baza shtetërore dhe private dhe 750 qytetarë ukrainas kanë filluar punën në kuadër të programit të integrimit. Një referencë në portalin “Bullgaria për Ukrainën” tregon se aktualisht në vendin tonë janë rreth 85 500 refugjatë nga Ukraina. Në këtë fazë, nuk është e qartë nëse programi i ndihmës humanitare për ukrainasit do të vazhdojë përtej fundit të shtatorit.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje – 12°. Në të gjithë vendin do të mbajë vranësira me reshje shiu në shumë vende më intensive pasdite dhe në mbrëmje. Në 14 zona ka paralajmërim për erë të fortë. Temperaturat..

botuar më 22-09-26 8.25.MD

Bullgaria dhe Rumania do të ndërtojnë një urë të tretë mbi lumin Danub

Bullgaria dhe Rumania ranë dakord për një urë të tretë mbi lumin Danub. Objekti infrastrukturor do të ndërtohet në afërsi të Ruses - Giurgiu. Për këtë do të nënshkruhet një marrëveshje mes dy vendeve, për të cilën u dakordësuan zëvendëskryeministrat e të..

botuar më 22-09-26 7.21.MD

Bullgaria mbështet vazhdimin e operacionit Altea në Bosnje dhe Hercegovinë

"Ruajtja e stabilitetit në vendet e Ballkanit Perëndimor, së bashku me promovimin e perspektivës së tyre evropiane dhe orientimit euroatlantik, janë prioritet për Bullgarinë. Vendi ynë mbështet përpjekjet e autoriteteve të Bosnjë-Hercegovinës për..

botuar më 22-09-26 6.55.MD