Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Fundjavë me vranësira dhe shira

Foto: BGNES

Të shtunën do të jetë me vranësira. Deri në mesditë mbi Bullgarinë Perëndimore, në orët e pasdites dhe në pjesën tjetër të vendit do të ketë reshje shiu, vende-vende intensive. Temperaturat maksimale do të jenë prej 24 deri në 29°, në Sofje rreth 24°.

Para mesditës do të jetë me diell mbi Detin e Zi. Më pas do të ketë vranësira dhe në veri do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Temperaturat maksimale do të jenë 27-30°. Uji i detit është 25-26°. Eksitimi i detit do të jetë 1-2 ballë.

Në zonat malore do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 21°, në 2000 m deri në 14°.

Të dielën do të mbajë mot i vranët me reshje kryesisht në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore. Temperaturat maksimale do të arrijnë në 22-23° në perëndim dhe 30° në lindje.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shtatorin 2022

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10 dhe 15°, në Detin e Zi pak më të larta, në Sofje rreth 11°. Do të mbajë mot kryesisht me diell deri në mesditë. Pas mesditës do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por vetëm në..

botuar më 22-09-27 8.25.MD

Një rrufe vrau tre persona në Sofje

Tre persona kanë humbur jetën nga një rrufe në Sofje, ndërsa një person është transportuar në spitalin e urgjencës “Pirogov”. Në stuhinë që goditi kryeqytetin, dy pemë janë rrëzuar dhe disa nënkalime në qendër të qytetit janë përmbytur. Katër..

botuar më 22-09-27 7.31.MD

Mbi një e katërta prej trafikut të internetit është me qëllim të keq

Një total prej 26% e të gjithë trafikut të internetit në vendin tonë është trafik me qëllim të keq bot i krijuar nga programet, raporton BTA duke cituar të dhëna nga Ministria e Qeverisjes Elektronike. Sipas tyre, 80% e të gjitha incidenteve të..

botuar më 22-09-27 6.35.MD