Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nderojmë Fjetjen e Shën Joan Rillskit

Foto: BGNES

Më 18 gusht, Kisha Ortodokse Bullgare kremton Fjetjen e Shën Ioan Rillskit, shenjtori më i nderuar bullgar, mbrojtësi i Bullgarisë. Ai njihet edhe si mrekullibërësi i Rillës, sepse gjatë jetës së tij ka ndihmuar shumë njerëz të gjejnë rehati dhe shërim.

Joani i Rillës është një nga figurat më të ndritura të mesjetës, i cili pati ndikim në të gjithë botën ortodokse lindore. Ai lindi rreth vitit 876 në fshatin Skrino të maleve të Osogovës dhe jetoi në kohën e princit Boris, djemve të tij, Vladimirit dhe mbretit Simeoni i Madh, dhe të djalit të tij Mbreti Petër. Kjo është epoka e artë, kur krishterimi u bë fe zyrtare për bullgarët dhe filloi lulëzimi i letërsisë dhe kulturës ortodokse bullgare. Edhe si adoleshent, vetmitari i ardhshëm dëshironte t'i kushtohej shërbimit të Zotit, la vendlindjen e tij dhe hyri në një manastir. Pasi pranoi monastizmin, u largua nga manastiri dhe u vendos në Rilla në kërkim të vetmisë. Aty themeloi Manastirin e Rillës dhe në fund të jetës iu përkushtua vetmisë në lutje ndaj Zotit. Vdiq në vitin 946 dhe u varros në kishën e vogël të Manastirit të Shenjtë të Rillës.Më shumë nga rubrika

Prilep

Dimitër Talev, qyteti Prilep dhe banorët e tij

Rreth ditëlindjes së shkrimtarit të njohur bullgar Dimitër Talev (1 shtator), mediat bullgare ngritën pyetjen për fatin e shtëpisë së tij në qytetin Prilep. Për dimensionet e Talevit në Maqedoninë e Veriut sot dhe trashëgiminë e tij, “Radio..

botuar më 22-09-25 12.25.MD
Ivan Vazov

101 vjet nga vdekja e Ivan Vazov

Më 22 shtator shënohet 101 vjetori i vdekjes së patriarkut të letërsisë bullgare, Ivan Vazov. Sipas traditës, Muzeu Letrar Kombëtar organizon një pelegrinazh para varrit të poetit në kopshtin pas altarit të kishës “Shën Sofia” në kryeqytet...

botuar më 22-09-22 2.12.MD

Dita e Pavarësisë dhe е Bashkimit – dy aktet me të cilat shteti ynë riktheu vendin e tij në hartën evropiane

Dita, në të cilën Bullgaria shpalli Pavarësinë, më 22 shtator, me manifestin e Princit bullgar Ferdinand, u dha fund lidhjeve vasale me Perandorinë Osmane. Principata e Bullgarisë u bë një mbretëri e pavarur, e kryesuar nga Mbreti Ferdinand..

botuar më 22-09-22 7.05.PD