Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria po përgatitet për anëtarësim në OECD

Kostadin Koxhabashev
Foto: BGNES

Ministria e Punëve të Jashtme ka filluar punën për memorandumin fillestar në lidhje me përgatitjen e Bullgarisë për anëtarësim në Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). Zëvendësministri dhe zëdhënësi i MPJ-së, Kostadin Koxhabashev, njoftoi në një konferencë se në dokument vendi ynë duhet të paraqesë qëndrimin e tij për të gjitha 257 instrumentet ligjore aktive të organizatës. Sipas tij, qëllimi i qeverisë teknike është që projekti i parë i dokumentit të përfundojë deri në fund të shtatorit, të jetë gati përfundimisht në fund të tetorit dhe në fillim të nëntorit të paraqitet në Këshill në nivelin e ministrave të OECD.

Më shumë nga rubrika

GERB do të formojë një grup kontakti për negociatat rreth formimit të kabinetit të ri

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, njoftoi sot në një konferencë se për formimin e qeverisë, partia do të shpresojë tek negociatat me partitë politike përmes një grupi kontakti të njerëzve me reputacion të padiskutueshëm euroatlantik. Grupi i..

botuar më 22-10-04 5.50.MD

KE miratoi Programin Bullgar të Konkurrueshmërisë për 1.49 miliardë euro

Komisioni Evropian ka miratuar Programin Bullgar për Konkurrueshmëri dhe Inovacione në Ndërmarrje me vlerë më shumë se 1.49 miliardë euro. Fondet janë për mbështetjen e synuar të kompanive bullgare për problemet që vonojnë transformimin e ekonomisë sonë..

botuar më 22-10-04 5.31.MD

Aksident në Uzinën Ushtarake “Arsenall”

Një aksident industrial në uzinën “Arsenall” në Kazanllëk shkaktoi vdekjen e një gruaje, ndërsa dy persona të tjerë të zhdukur janë në kërkim. Ky është informacioni paraprak, i konfirmuar nga drejtori i uzinës Nikollaj Ibushev. Sinjali erdhi në..

botuar më 22-10-04 3.14.MD