Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po hapen pika të ndihmës emergjente në vendpushimet “Sllënçev Brjag” dhe “Zllatni Pjasëci”

Foto: BGNES

Së paku në dy nga vendpushimet e mëdha bregdetare – “Sllënçev Brjag” dhe “Zllatni Pjasëci”, brenda 10 ditëve do të hapen pika të ndihmës emergjente, të cilat do të punojnë 24 orë gjatë muajve të verës, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Asen Mexhidiev. Kështu pritet që problemi me mungesën e ambulancave të mjaftueshme përgjatë Detit të Zi në vendpushimet tona të zgjidhet deri diku. Sipas Mexhidievit, në të gjithë bregun jugor të Detit të Zi ka vetëm 12 ambulanca.

Më shumë nga rubrika

Ministria e Jashtme e Maqedonisë dënoi gjuhën e urrejtjes ndaj Bullgarisë

Autoritetet në Shkup dënuan fishkëllimin e himnit kombëtar bullgar gjatë interpretimit të tij para ndeshjes mes ekipeve të futbollit të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. “Ngjarjet sportive janë shprehja më e lartë e parimeve të..

botuar më 22-09-27 1.51.MD

Ministria e Jashtme rekomandon që të mos udhëtohet për në Rusi

Ministria e Punëve të Jashtme bëri thirrje që njerëzit të përmbahen nga udhëtimet në Federatën Ruse për shkak të përkeqësimit të situatës. Qytetarët bullgarë në Rusi këshillohen të marrin në konsideratë mundësinë e largimit urgjent nga vendi, duke..

botuar më 22-09-27 11.51.PD

Vazhdojnë sulmet ruse në rajonin e Doneckut

Përleshje shoqëruan ditën e fundit të referendumeve të mbajtura në territoret e okupuara të Ukrainës. Moska pritet të shpallë rezultatet që më 27 shtator dhe deri më 1 tetor Duma e Shtetit do të shpallë zyrtarisht aneksimin e rajoneve të pushtuara,..

botuar më 22-09-27 9.41.PD