Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aleksandër Bozhillov është nënkampion i botës në akuatlon

Aleksandër Bozhillov
Foto: facebook/triathlon.bg

Aleksandër Bozhillov fitoi titullin nënkampion të Kampionatit Botëror të Akuatlonit në Shamorin të Sllovakisë, në kategorinë e të rinjve nën 19 vjeç, që është një arritje historike për Bullgarinë. Gara u zhvillua në formatin e notit në një distancë prej 1000 m përgjatë Danubit dhe të vrapimit 5000 m.

“Qëllimi ynë më i madh është të shohim një bullgar në startin olimpik në triatlon dhe besoj se po ecim me besim në këtë rrugë” - komentoi Mario Iliev, kryetar i Shoqatës Bullgare të Triatlonit.

Më shumë nga rubrika

“Guardian” përfshiu një bullgar në mesin e futbollistëve më premtues në botë

Futbollisti nga kombëtarja bullgare e të rinjve, Martin Georgiev, është përfshirë në renditjen prestigjioze të gazetës britanike “Guardian” për 60 talentët më premtues të futbollit në botë. Mbrojtësi, i cili këtë sezon kaloi nga skuadra bullgare..

botuar më 22-09-28 5.08.MD
Kombëtarja bullgare e futbollit

UEFA do të ndëshkojë Maqedoninë e Veriut për fishkëllimën e himnit kombëtar bullgar

UEFA ka shpallur zyrtarisht urnat për kualifikueset e Euro 2024 në Gjermani. Shorti do të hidhet më 9 tetor në Frankfurt. Bullgaria do të jetë në grupin 4 pas dy fitoreve ndaj Gjibraltarit (5:1) dhe Maqedonisë së Veriut (1:0) në Ligën e Kombeve..

botuar më 22-09-28 4.13.MD

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me..

botuar më 22-09-27 10.33.PD