Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tempulli Monument “Shën Aleksandër Nevski” kremton festën e tij verore

Foto: BGNES

Më 30 gusht Kisha Ortodokse nderon ditën e Patriarkut të Kostandinopojës Shën Aleksandër dhe Kisha Ortodokse Bullgare kremton transferimin e lipsaneve të Shën Princi Aleksandër Nevski.

Më 30 gusht të vitit 1724 Perandori rus Petër I transferoi solemnisht lipsanet e Shenjtorit Aleksandër Nevski në kryeqytetin e ri rus Shën Petersburg, dhe ata u vendosën në Lavrën e Aleksandër Nevskit të ndërtuar për nder dhe kujtim të tij.

Një nga simbolet e Sofjes Katedralja e Patrikanës në qendrën e qytetit mban emrin e princit, i famshëm për fitoren e tij mbi Urdhrin Teutonik në Betejën e Akullit zhvilluar në liqenin Peipus, 1242, i shenjtëruar nga Kisha Ortodokse Ruse. Aleksandër Nevski është mbrojtësi i Perandorit rus Aleksandër II dhe emri i tempullit është shprehje e mirënjohjes së bullgarëve ndaj Rusisë në personin e Mbretit Çlirimtar.

Më 30 gusht çdo vit katedralja më e madhe në Ballkan – Tempulli Monument “Shën Aleksandër Nevski” shënon festën verore të shenjtorit të tij mbrojtës. Katedralja, e projektuar në një stil neo-bizantin, u ndërtua në kujtim të atyre të cilët e sakrifikuan jetën për çlirimin e Bullgarisë nga zgjedha osmane gjatë Luftës Çlirimtare Ruso-Turke (1877-1878). Ndërtimi filloi në verën e vitit 1904 dhe përfundoi në vitin 1912 dhe shuma e nevojshme prej 5.5 milionë leva u mblodh nga donacionet private dhe ndihmat shtetërore. 12 vjet më vonë, më 30 gusht 1924, tempulli u shenjtërua. Më 1 janar 1951, ai u shpall një Katedrale Patriarkale, ndërsa në vitin 1955 - një Monument Kulture.

Festa tjetër e madhe e shenjtorit mbrojtës të tempullit kremtohet më 23 nëntor, dita e fjetjes së Shenjtorit Aleksandër Nevski.

Në festën e sotme kishtare, ditë të emrit kanë të gjithë ata që mbajnë emrat Aleksandër, Aleksandra, Aleko, Sashka dhe derivatet e tyre.

Jini të shëndetshëm!

Redaktore: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: BGNES
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Thesaret trake do të paraqiten në një ekspozitë botërore në SHBA

Pothuajse njëqind eksponate nga Muzeu Historik “Iskra” ("Shkëndija") në qytetin e Kazanllëkut(Bullgaria Qendrore) do të shfaqen në një ekspozitë botërore të artefakteve të thesareve trake në Muzeun “Paul Getty” në Los Anxhelos në fund të vitit,..

botuar më 24-06-20 12.03.MD
Parku Kombëtar - Muze „Kalaja e Samuilit”

Rajoni i qytetit të Petriçit, ku historia merr jetë

Petriç ndodhet në rrëzë të dy prej maleve më të bukura dhe ende të paprekura nga turizmi - Ograzhden dhe Bellasica. Zona përreth qytetit jugperëndimor ka qenë e banuar që nga kohërat e lashta, siç dëshmohet nga një sërë gjetjesh..

botuar më 24-06-16 7.50.PD
Monumenti i McGahan në qytetin Elena (Bullgaria Veriore)

Bullgaria feston lindjen e çlirimtarit të saj amerikan

Januarius A. McGahan lindi 180 vjet më parë më 12 qershor. Me këtë rast, Muzeu Historik Rajonal në Plovdiv po shfaq një ekspozitë për jetën e gazetarit të guximshëm amerikan. Reportazhet e tij të quajtura "Letra nga ferri" në gazetën londineze..

botuar më 24-06-12 3.41.MD