Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të promovojë bukurinë e saj përmes gazetarëve dhe influencuesve të huaj

Foto: BGNES

Në sfondin e parashikimeve për një shtator të ngrohtë, Ministria e Turizmit vendosi të ftojë gazetarë, influencues, blogerë dhe vlogger nga Evropa për të parë me sytë e tyre se Bullgaria është një vend i bukur dhe paqësor. Këtë e tha për BNR ushtruesi i detyrës së Ministrit të Turizmit, Ilin Dimitrov. Sipas tij, afërsia jonë me veprimet ushtarake në Ukrainë u bë shkak për reduktimin e disa prej tregjeve tradicionale për vendin tonë. “Hartat e Evropës u ngatërruan disa herë. Në vend të Rumanisë u vendos Bullgaria. U qarkulluan të gjitha llojet e lajmeve të rreme. Të gjithë ushtrojnë në kurrizin e turizmit bullgar”, tha Dimitrov. Ai përkujtoi se sivjet shumica e bullgarëve zgjodhën të kalojnë pushimet në Bullgari.


Më shumë nga rubrika

Treni Sofje-Stamboll në renditjen e Lonely Planet për vitin 2023

Lonely Planet, lideri botëror në botimin e udhëzuesve të udhëtimit, ka përpiluar një listë të udhëtimeve më të mira që mund të bëjmë në vitin 2023. Publikimi ka renditur 30 atraksionet në renditjen e tij vjetore, e cila përfshin pesë kategori:..

botuar më 22-11-28 7.15.PD

Bansko dhe Borovec ofrojnë çmimet më të ulëta për sezonin e dimrit në Evropë

Bullgaria është zyrtarisht vendi më i lirë për ski në Evropë, sipas sondazhit të fundit të Post Office Travel Money, të cituar nga gazeta britanike Daily Mail. Borovec dhe Bansko janë dy vendpushimet më të mira, thekson Daily Mail. “Prisni..

botuar më 22-11-23 11.51.PD
Elon Musk dhe Shkëmbinjë e Bellogradçikut

Elon Musk u impresionua nga Shkëmbinjtë e Bellogradçikut

Miliarderi Elon Musk pritet të vizitojë Bellogradçik më 23 prill, njoftoi BTA, duke iu referuar Ministrit të Turizmit në detyrë, Ilin Dimitrov. Ai e ftoi Musk të vizitojë Bullgarinë, përmes Twitter dhe Facebook, pasi njeriu më i pasur në botë..

rinovuar më 22-11-23 10.06.PD