Eмисия новини
от часа
Godina e Akademisë Mjekësore Ushtarake në Sofje

Në Bullgari po zhvillohet Kongresi i Komitetit Mjekësor Ushtarak Ballkanik

Në Sofje po zhvillohet Kongresi i 25-vjetorit të Komitetit Mjekësor Ushtarak Ballkanik. Forumi zhvillohet nga data 28 maj deri më 31 maj, pas një pauze 4-vjeçare për shkak të pandemisë Covid-19. Më shumë se 200 delegatë nga 6 vendet anëtare -..

29.05.23 09:57 |

Një nga kompanitë e minierave më me zë në Jordani ka interes për bashkëpunim në këtë sektor në vendin tonë

Një nga kompanitë më të mëdha jordaneze në industrinë e minierave është e interesuar për një partneritet në këtë sektor në Bullgari. Kryetari i Bordit të Drejtorëve të kompanisë dhe ish-zëvendëskryeministri i vendit, Mohammad Thneibat, na vizitoi..

27.05.23 14:15 |

Kroacia mbështet anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanović, i cili po qëndron për vizitë në Bullgari, deklaroi mbështetjen e Zagrebit për anëtarësimin e vendit tonë në Shengen. Ai dhe presidenti Rumen Radev rikonfirmuan mbështetjen e Sofjes dhe Zagrebit për integritetin..

25.05.23 16:35 |
Foto: Qendra Kulturore dhe Informative Ruse në Sofje

Ambasada e Ukrainës kritikoi shfaqjen e një filmi rus në Sofje

Ambasada e Ukrainës në Bullgari dënon ashpër shfaqjen e planifikuar të filmit dokumentar "Azovstal" në Qendrën Kulturore dhe Informative Ruse në Sofje. Ngjarja është një propagandë e hapur e luftës e udhëhequr nga diplomatët rusë në territorin e..

25.05.23 09:49 |
Foto: Ministria e Ekonomisë dhe Industrisë

Telekomi Saudit investon 1.2 miliardë euro në Bullgari

Kompania saudite “Tawal” është në proces blerjeje 100% të infrastrukturës pasive të rrjeteve celulare të Kompanisë Bullgare të Telekomunikacioneve (BTK), të cilat janë në pronësi të “United Group.” Kjo u bë e qartë pas një takimi të ministrit të..

25.05.23 09:07 |

Delegacione nga Sofja dhe Shkupi u përkulën së bashku në tempullin romak ku u shenjtëruan përkthimet sllave

Delegacionet bullgare dhe maqedonase vendosën bashkërisht kurora me lule para pllakave bullgare dhe maqedonase në bazilikën “Santa Maria Maggiore”. Në tempull, sipas vullnetit të Papa Adrianit II, në vitin 868, u shenjtëruan përkthimet e ungjijve të..

24.05.23 17:49 |

Bullgaria u shpall kundër standardit të automobilave “Euro 7” të BE-së

8 vende të BE-së, përfshirë Bullgarinë, insistojnë në zbutjen e kufizimeve të planifikuara për emetimet e karbonit të makinave. Standardi “Euro 7” duhet të hyjë në fuqi nga viti 2025. “Ne kundërshtojmë çdo rregull të ri për emetimet e..

23.05.23 08:49 |

Një protestë sulmoi përfaqësinë e Komisionit Evropian në Sofje

Komisioni Evropian dënon vandalizmin ndaj ndërtesës së përfaqësisë së tij në Sofje. “Protestat paqësore janë një e drejtë themelore në çdo shoqëri demokratike, por dhuna dhe vandalizmi janë të papranueshme”, tha zëdhënësja e komisionit Miriam..

22.05.23 08:40 |

Shumen, nga ku fillon Bullgaria

„Këtu fillon Bullgaria - pesë gishta në një grusht hekuri. Të lidhur me traditën e lashtë, të skalitura në mars hime dhe përpjekje!” Kështu fillon himni i qytetit të Shumenit, duke kënduar fillimin epik të shtetit bullgar, i themeluar..

21.05.23 13:10 |

Një grua bullgare sjell shpirtin e atdheut të saj në Tajlandë

Bashkatdhetarja jonë Dejana Minçeva Viktorson prej 13 vitesh prezanton traditat, zakonet, kulturën, historinë dhe kuzhinën bullgare për banorët e ishullit Phuket, në Tajlandë. Në Phuket, Dejana njihet jo vetëm mes bullgarëve, por edhe si..

20.05.23 10:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна