Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarisë i mungon kujdesi gjithëpërfshirës për pacientët me depresion

Foto: pixabay

Në Bullgari përdoren medikamentet më të mira për trajtimin e depresionit, por nuk ka kujdes gjithëpërfshirës për të sëmurët. Kjo u bë e ditur në një panel diskutimi mbi sëmundjen, të cilën Organizata Botërore e Shëndetësisë e rendit si shkaktarin e tretë kryesor të paaftësisë. Gjatë diskutimit u bë e qartë gjithashtu se rreth 15 për qind e të diagnostikuarve me “depresion” në Bullgari po trajtohen në spitale. Sipas Dr. Cvetesllava Gëllëbova, drejtoreshë e spitalit shtetëror psikiatrik “Shën Ivan Rilski”, spitalet psikiatrike janë shndërruar në strehimore. Lidhur me këtë, strategjia e miratuar një vit më parë për largimin e pacientëve nga spitalet psikiatrike, kështu qe ata të mund të marrin edhe kujdes psikologjik, edhe kujdes social.

Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD