Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje organizuan një fushatë kundër përdorimit të gazit të parajsës

Foto: EPA/BGNES

Më 27 shtator, qendra e Bashkisë së Sofjes për parandalim dhe informim për problemet e varësisë nga droga organizoi një fushatë për dëmin e shkaktuar nga përdorimi i gazit të parajsës, raportoi BTA. Si arsye kryesore për përhapjen e gazit të parajsës tek adoleshentët tek ne, psikologët e ekipit theksojnë aksesueshmërinë e lehtë dhe faktin që ai është modern.

Në këtë drejtim, psikologët e qendrës në fjalë pranë Bashkisë së Sofjes punojnë me fëmijët nga shkollat bashkiake me kërkesë të drejtuesve të tyre. Po ashtu me ta kontaktojnë shumë prindër të fëmijëve që kanë nevojë për mbështetje.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 2 dhjetorin 2022

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 0 deri në 5°, në Sofje rreth 3°. Gjatë ditës do të mbajë vranësira. Në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore nuk do të ketë reshje, në lindje do të ketë reshje të dobëta shiu. Temperaturat..

botuar më 22-12-01 8.25.MD

"Krishtlindja bullgare" ka 20 vjet që bashkon shoqërinë tonë në mbështetje të kujdesit shëndetësor të fëmijëve

Në një ceremoni institucioni presidencial për validimin e pullës postare dhe filatelike "20 vjet nisma bamirëse Krishtlindjet Bullgare", kreu i shtetit Rumen Radev i ndau certifikatat Korit të Fëmijëve të BNR-së të udhëhequr nga Venecia Karamanova dhe..

botuar më 22-12-01 7.38.MD

Deputetët vendosën që zona elektorale “Jashtë shtetit” mbetet

Rajoni “Jashtë shtetit” ruhet në Kodin Zgjedhor. Këtë e votuan deputetët në lexim të dytë në parlament. Propozimi për formimin e një qendre votimi jashtë vendit me të paktën 100 kërkesa u hodh poshtë, numri i vjetër prej 40 kërkesash mbetet. Nuk u..

rinovuar më 22-12-01 6.38.MD