Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me protokolle 100% të përpunuara, GERB-SDS është forca e parë politike

| rinovuar më 22-10-03 3.52.MD
Foto: arkiv

7 parti dhe koalicione pritet të formojnë Parlamentin e ri të 48-të të Bullgarisë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 2 tetorit. Të dhënat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të datës 03.10.2022, orës 15:00, kur janë përpunuar 100% e protokolleve seksionale zgjedhore, tregojnë se:

Koalicioni GERB-SDS merr 634.649 vota, ose 25.33%;

Partia “Po e vazhdojmë ndryshimin” merr 506.071 vota, pra 20.20%;

Forca e tretë është “Lëvizja për të Drejta dhe Liri” me 344 625 vota, ose 13,76%;

E katërta është partia “Vëzrazhdane” me 254 925 vota dhe 10,17%;

Koalicioni “BSP për Bullgarinë” renditet i pesti me 232 947 vota dhe 9,30%;

Koalicioni "Bullgaria Demokratike" është i gjashti me 186 511 fletë votimi dhe kjo është 7.44%;

Në parlament po hyn edhe partia “Ngritja Bullgare” me 115 867 vota dhe 4,62%;

“Ka një popull të tillë” nuk e kalon barrierën prej 4 për qind për të hyrë në parlament – ​​me 96.065 vota, partia merr 3.83%.

87.634 persona zgjodhën opsionin “Nuk mbështes askënd”.

Afati i fundit që KQZ-ja të shpallë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve, si dhe pjesëmarrjen e votuesve, është data 6 tetor – e enjte.

Më shumë nga rubrika

Filloi edicioni i 20-të i nismës bamirëse "Krishtlindja Bullgare"

Presidenti Rumen Radev shpalli sot në spitalin rajonal në Veliko Tërnovo fillimin e edicionit të 20 jubilar të nismës bamirëse “Krishtlindja Bullgare”. Ajo mbahet nën patronazhin e kreut të shtetit dhe mbështet fëmijët që kanë nevojë për..

rinovuar më 22-11-29 1.44.MD

Më 8 dhjetor pritet të ketë qartësi për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Vendimi për anëtarësimin në Shengen do të merret më 8 dhjetor dhe Bullgaria ka të gjitha shanset për të qenë në zonën Shengen, tha për BNT ministri në detyrë Krum Zarkov. "Pengesa e fundit para nesh është Holanda. Unë besoj se Holanda do..

botuar më 22-11-29 11.16.PD

Ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë luftën në Ukrainë

Në një takim dy-ditor në Bukuresht, ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë zbatimin e vendimeve të marra tashmë në samitin e NATO-s në Madrid. Lufta në Ukrainë dhe sigurimi i mbështetjes afatgjatë politike dhe praktike nga aleatët për..

botuar më 22-11-29 9.42.PD