Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

KE miratoi Programin Bullgar të Konkurrueshmërisë për 1.49 miliardë euro

Foto: arkiv

Komisioni Evropian ka miratuar Programin Bullgar për Konkurrueshmëri dhe Inovacione në Ndërmarrje me vlerë më shumë se 1.49 miliardë euro. Fondet janë për mbështetjen e synuar të kompanive bullgare për problemet që vonojnë transformimin e ekonomisë sonë në një ekonomi inovative, digjitale dhe me karbon të ulët. Më shumë se 85% e buxhetit të programit, ose 1.28 miliardë euro, është caktuar për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme.

Më shumë nga rubrika

Vjosa Osmani-Sadriu

Presidenti i Kosovës po vjen për një vizitë zyrtare në Bullgari

Me ftesë të kreut të shtetitbullgar, Rumen Radev, Presidentja e Republikës së Kosovës, znj. Vjosa Osmani-Sadriu, mbërrin për një vizitë zyrtare në Bullgari. Të dy presidentët do të diskutojnë tema nga agjenda bilaterale dhe rajonale, si dhe..

botuar më 22-11-30 6.05.PD

Parashikimi i motit për 30 nëntorin

Të mërkurën moti do të jetë me vranësira. Reshje të dobëta shiu do të bien kryesisht në Bullgarinë Jugore, ndërsa borë e dobët në rajonin paraballkanik. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 0 deri në 5°, ndërsa ato maksimale nga 3 deri në 8°...

botuar më 22-11-29 8.25.MD
Gëllëb Donev

Gëllëb Donev: Qeveria nuk ka shprehur qëndrimin se Bullgaria është “në prag lufte”

Këshilli i Ministrave nuk ka shprehur qëndrim se vendi ynë është “në prag lufte”. Këtë e deklaroi kryeministri në detyrë Gëllëb Donev gjatë kontrollit parlamentar në përgjigje të një pyetjeje të drejtuar nga kryetarja e BSP-së, Kornelija Ninova,..

botuar më 22-11-29 7.37.MD