Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përshëndetje mësuesve bullgarë brenda dhe jashtë vendit

Foto: Shoqatës së shkollave bullgare jashtë vendit

Bordi Drejtues i Shoqatës së shkollave bullgare jashtë vendit përshëndet të gjithë mësuesit bullgarë brenda dhe jashtë shtetit me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Mësuesit, e cila festohet në mbi 100 vende të botës me iniciativën e UNESCO-s.

257 janë shkollat ​​bullgare jashtë vendit, të mbështetura nga Ministria Bullgare e Arsimit dhe Shkencës për vitin akademik 2022/23. Por me degët që shumë prej tyre kanë në vendbanime të ndryshme, praktikisht ka shumë më tepër shkolla dhe në të gjitha ato punojnë mësues të frymëzuar që mbajnë gjallë lidhjen me Bullgarinë dhe gjuhën amtare të fëmijëve që jetojnë jashtë kufijve të vendit tonë.

“Të jesh mësues është vokacion dhe shoqëria mbështetet tek të gjithë ju që të edukoni brezat për të krijuar njerëz dhe qytetarë të mirë”, shkroi ministri i arsimit dhe shkencës Sasho Penov me rastin e festës së mësuesit.

"Të punosh për fëmijët e Bullgarisë është një përgjegjësi e lartë dhe një mision që nuk mund të krahasohet me asgjë tjetër," tha Vanja Kastreva, drejtuese e Departamentit Rajonal të Arsimit në Sofje, përpara Memorialit të Mësuesit Bullgar në sheshin Garibaldi në Sofje, ku festa u shënua me një vendosje solemne lulesh.
Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

WWF feston ditëlindjen e skuadrës së saj të arinjve me një festë bamirësie

Organizata ekologjike WWF do të festojë ditëlindjen e dytë të Skuadrës së saj të Shpëtimit të Ariut me një festë bamirësie me një kauzë. Të gjithë dashamirët e kafshëve janë të ftuar në klubin kryeqytetas "Terminal 1" të "Bëhu me lesh" - një..

botuar më 22-12-01 6.10.PD

Biznesi investon më shumë se shteti në shkencë

Financimi shtetëror për veprimtarinë kërkimore në vendin tonë ka qenë vetëm 0.25% e PBB-së në vitin e kaluar, pavarësisht angazhimeve të marra (në Strategjinë Kombëtare për Zhvillimin e Kërkimit Shkencor) për të arritur në 0.50% në vitin 2021 dhe 0.70%..

botuar më 22-11-30 5.23.MD

15 medalje për bullgarët nga turneu ndërkombëtar i informatikës në Shumen

Garuesit bullgarë fituan 15 medalje në Turneun Vjeshtor të 14-të Ndërkombëtar të Informatikës "Xhon Atanasov" në Shumen, i cili u mbajt nën patronazhin e presidentit Rumen Radev dhe me mbështetjen mediatike të BTA. Në edicionin e sivjetshëm të..

botuar më 22-11-28 5.59.MD