Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Traseja e çiklizmit "Vitoshko Lale" - një sfidë e re për çiklistët malorë

Foto: 360mag.bg

Më 14 tetor hapet zyrtarisht traseja e re e çiklizmit në malin Vitosha, rrëzë të cilit ndodhet Sofje. Traseja “Vitoshko Lale” (Tulipani i Vitoshës) ndodhet në afërsi të pistës së skijimit me të njëjtin emër. Ajo u krijua përgjatë një shtegu të vjetër pyjor të harruar, adoptuesi zyrtar i së cilës ishte klubi sportiv “Rajdërs Junajted”.

Traseja ka një nivel të lartë vështirësie dhe është e destinuar për çiklistët më të avancuar. Zbritjet e para të hapjes do t'i bëjnë kampionia botërore dhe evropiane në zbritje Izabella Jankova dhe kampioni shumëvjeçar i Bullgarisë në zbritje Stivian Gatev.

Më shumë nga rubrika

Bellosllava Krësteva

Bellosllava Krësteva preku kurorën botërore të shahut

Belloslava Krësteva nuk arriti të fitojë Kampionatin Botëror të Shahut për femra nën 20 vjeç të luajtur në Mexico City. Në ndeshjen e fundit të 11-të ajo humbi me figurat e bardha nga argjentinasja Candela Gekamburu. Bullgarja 19-vjeçare nga Sofja,..

botuar më 23-10-02 9.38.PD

Java Evropiane e Sportit #BeActive bashkon qytetarë aktivë në një sërë qytetesh

Nën moton “Të gjithë së bashku për sportin”, Ministria e Rinisë dhe Sportit organizon Javën Evropiane të Sportit #BeActive nga 23 deri më 30 shtator. Programi i veprimtarisë përfshin nisma të shumta për promovimin e sporteve aktive, përmirësimin e..

botuar më 23-09-23 12.45.MD

8 medalje për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Sumos

Një medalje ari, 4 argjendi dhe 3 bronzi – ky është bilanci i pjesëmarrjes së Bullgarisë në Kampionatin Evropian të Sumos në Poloni më 16 dhe 17 shtator. Në garë morën pjesë 8 garues bullgarë. Ari i takoi Presijan Mihovit në kategorinë deri në 77 kg...

botuar më 23-09-18 5.36.MD