Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Panairin e Librit në Frankfurt marrin pjesë 150 shtëpi botuese bullgare me mbi 300 tituj

7
Foto: Facebook /@BulgarianBookAssociation

Nga data 19 deri më 23 tetor, Frankfurti pret Panairin tradicional Ndërkombëtar të Librit, i konsideruar si panairi më i madh i librit në botë. Në edicionin e sivjetshëm marrin pjesë 7500 ekspozues dhe pritet që deri në fund të javës veprimtaria të frekuentohet nga 285 000 profesionistë të industrisë.

Bullgaria këtë vit përfaqësohet nga mbi 150 shtëpi botuese. Vizitorët në stendën bullgare B88, që ndodhet në sallën 4.0, mund të njihen me shembujt më të mirë të letërsisë sonë klasike dhe moderne. Prezantohen mbi 300 tituj, duke përfshirë librat e dekoruar dhe të nominuar të dy viteve të fundit.

Të dielën (23.10) në orën 11.30, përfaqësuesit e Shoqatës “Libri Bullgar”, e cila është organizatore e pjesëmarrjes sonë, do të takojnë fëmijët e shkollave bullgare në Frankfurt dhe Mainz, ndërsa aktiviteti do të mbyllet me një lexim letrar në kuadër të fushatës #Kauza Shkollim.


Aty ku ka bullgarë, ka edhe libër, gjuhë dhe kulturë bullgare. Besoj se të dhënat alarmante të viteve të fundit në lidhje me shkrim-leximin janë vetëm një pengesë e përkohshme që mund të kapërcehet duke ndezur dashurinë për leximin, si dhe me programin kombëtar # Kauza Shkollim” – tha në hapjen e forumit kryetarja e Shoqatës “Libri Bullgar”, Desisllava Aleksieva.

Në kuadër të panairit në Frankfurt ka mundësi edhe për takime mes profesionistëve bullgarë dhe të huaj në fushën e botimit të librave. Pjesëmarrësit në forum diskutojnë çështje që lidhen me të drejtën e autorit në internet, punën me bibliotekat dhe lexuesit, nismat legjislative të BE-së dhe e fundit por jo më pak e rëndësishme - TVSH-në zero për librat, e cila u rekomandua nga Direktiva e Komisionit Evropian në fillim të këtij viti.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: Facebook /@BulgarianBookAssociation, ЕPA/BGNES

Më shumë nga rubrika

Një tregim i Zdravka Evtimovës me një çmim prestigjioz në SHBA

Shkrimtarja bullgare Zdravka Evtimova mori një vlerësim të ri të lartë për talentin e saj në SHBA. Një platformë online për diskutime mes autorëve të veprave fantastiko-shkencore, fantastike dhe horror, e dalloi si më të mirin tregimin e saj me..

botuar më 23-01-29 10.25.PD

Bota përrallore e Ljuben Zidarovit merr jetë në "Kuadrat 500"

Deri më 26 mars, banorët dhe mysafirët e kryeqytetit kanë mundësinë të shohin ekspozitën "Bota e përrallave të Ljuben Zidarovit". Mikpritësi i saj është Galeria kombëtare “Kuadrat 500”, dhe ekspozita përfshin dhjetë ilustrime të artistit të..

botuar më 23-01-28 10.15.PD

Në gjurmët e tre bullgarëve të mëdhenj në Romë

Shkolla bullgare e fundjavës "Asen dhe Ilija Pejkovi" në Romë dhe studentët e Akademisë Kombëtare të Arteve të Teatrit dhe Filmit në Sofje po punojnë për një projekt të ri të përbashkët - një film dokumentar për tre luftëtarët për pavarësi..

botuar më 23-01-26 7.15.PD