Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pavarësisht mungesës së një qeverie, nuk ka asnjë arsye për të vonuar financimin në kuadër të Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

Foto: БГНЕС

Deputetët e 10 komisioneve parlamentare u takuan me udhëheqësen e grupit të punës për rimëkëmbjen dhe qëndrueshmërinë në Komisionin Evropian, Celine Goer, e cila po viziton Bullgarinë. Në fjalën e saj para përfaqësuesve të popullit, ajo theksoi se zgjedhjet e parakohshme dhe mungesa e një qeverie të rregullt nuk e vënë në pikëpyetje zbatimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë Sipas Goer, ky plan synon sfidat afatgjata me të cilat përballet vendi, pavarësisht nga qeveria apo parlamenti. Goer theksoi si prioritete lufta kundër korrupsionit, tranzicioni energjetik, transformimi social, mbështetje për rajonet dhe investimet në arsim dhe shëndetësi.

Në mirëseardhjen e saj, Kalina Konstantinova, kryetare e Komisionit për Qeverisje Elektronike dhe Teknologjitë e Informacionit, theksoi rëndësinë e Planit dhe shprehu kënaqësi që Bullgaria tashmë mori pagesën e parë sipas tij.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 shkurtin

Temperaturat minimale të ditës së martë në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje - 5°. Para mesditës në ultësira dhe lugina do të ketë vranësira të ulëta, ose mjegull. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të..

botuar më 24-02-26 7.20.MD

Takim i kryeministrit bullgar me presidentin ukrainas

Në një takim në Kiev, kryeministri Nikollaj Denkov dhe presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski diskutuan bashkëpunimin në fushën e energjetikës dhe mbrojtjes. Zelenski falënderoi Bullgarinë për mbështetjen dhe theksoi se vendi i tij është i..

botuar më 24-02-26 4.41.MD

Një delegacion qeveritar i kryesuar nga kryeministri është për vizitë në Ukrainë

Kryeministri Nikollaj Denkov dhe një delegacion bullgar mbërritën në Ukrainë, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Denkov do t'u theksojë mikpritësve se Sofja do të vazhdojë të mbrojë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të..

botuar më 24-02-26 9.47.PD