Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qendra Kulturore dhe Informative e Bullgarisë në Shkup është zhvendosur në një shtëpi të re

Foto: Qendra Kulturore dhe Informative e Bullgarisë

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë në Shkup do të hapet zyrtarisht më 25 nëntor – ditën e Shën Klementit të Ohrit. Në mesin e të ftuarve në ngjarje do të jenë ministrat e kulturës të Bullgarisë Velislav Minekov dhe të Maqedonisë së Veriut Bisera Kostadinovska-Stojçevska.

Qendra Bullgare Kulturore dhe Informative në Shkup është hapur në vitin 2006. Që nga shtatori i këtij viti u zhvendos në qendër të qytetit. Godina e re ka një hapësirë galerie të hapur dhe të mbyllur, një sallë leximi dhe një bibliotekë me mbi 10 mijë vëllime.

Më shumë nga rubrika

Një tjetër sulm rus në objektiva civile, tre të vrarë në Kramatorsk

Një raketë ruse goditi qytetin Kramatorsk në rajonin e Doneckut mbrëmë dhe vrau tre civilë, njoftoi agjencia e lajmeve UNIAN. Sipas të dhënave të fundit, 20 persona u plagosën. Raketa goditi tetë ndërtesa banimi – njëra prej tyre u shkatërrua dhe..

botuar më 23-02-02 10.07.PD

60 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend në 24 orët e fundit

Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit, gjatë 24 orëve të fundit u zbuluan 60 raste me koronavirus nga 3009 testime të kryera. 2 për qind e mostrave rezultuan pozitive. 57 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër..

botuar më 23-02-02 9.32.PD

Parashikimi i motit për 2 shkurtin 2023

Vranësirat do të rriten dhe trashen nga perëndimi rreth dhe pas mesditës së të enjtes . Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat e ditës do të rriten pak më shumë dhe do të lëvizin ndërmjet 7° dhe 12°,..

botuar më 23-02-01 6.45.MD