Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë luftën në Ukrainë

Foto: BGNES

Në një takim dy-ditor në Bukuresht, ministrat e jashtëm të NATO-s do të diskutojnë zbatimin e vendimeve të marra tashmë në samitin e NATO-s në Madrid. Lufta në Ukrainë dhe sigurimi i mbështetjes afatgjatë politike dhe praktike nga aleatët për Kievin do të jetë tema kryesore e samitit gjatë ditës së parë.

Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të sulmojë rrjetin energjetik të Ukrainës dhe shërbimet bazë për njerëzit, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg përpara forumit. Presidenti Vladimir Putin po përpiqet të përdorë dimrin si një armë ushtarake kundër Ukrainës. Nuk mund ta lëmë Putinin të fitojë, kjo do t'u tregojë liderëve të tjerë se ata mund t'i arrijnë qëllimet e tyre me forcë, theksoi Stolentberg. "Lufta ndoshta do të përfundojë në tryezën e bisedimeve, por rezultati i negociatave varet nga situata në fushën e betejës. Ne mbështesim Ukrainën", shtoi Stoltenberg.

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski diskutoi idenë e krijimit të një Gjykate Speciale për krimet ushtarake ruse, së bashku me ministrat e jashtëm të 7 vendeve evropiane, të cilët ishin për një vizitë të përbashkët në Kiev përpara se të mbërrinin në Bukuresht, raportoi UNIAN.

Më shumë nga rubrika

Qeveria miratoi një derogim për eksportin e produkteve të naftës bruto ruse në Ukrainë

Qeveria teknike mori një vendim me të cilin miraton ofrimin e mundësisë për Bullgarinë për të zbatuar derogimin e veçantë nga Rregullorja e Këshillit (BE) për masat kufizuese në funksion të veprimeve të Rusisë që destabilizojnë situatën në Ukrainë...

botuar më 23-02-01 6.13.MD
Memoriali i Holodomit në Kijev

Deputetët e shpallën Holodomorin në Ukrainë gjenocid

Me 134 vota “pro”, 26 “kundër” dhe asnjë abstenim, Kuvendi Popullor e shpalli Holodomorin - Urinë e Madhe në Ukrainë në vitet 1932-1933 si gjenocid dhe dënoi kategorikisht krerët e saj. Sipas vendimit, çdo e shtunë e fundit e nëntorit do të shënohet si..

botuar më 23-02-01 5.14.MD

Fillon ndërtimi i lidhjes së gazit "Bullgari-Serbi"

Presidenti bullgar Rumen Radev dhe kreu i shtetit serb Aleksandër Vuçiç asistuan në ceremoninë, e cila shënon fillimin e ndërtimit të pjesës bullgare të lidhjes ndërsistematike të gazit Bullgari - Serbi, (Gas Interconnection Bulgaria - Serbia, IBS)...

botuar më 23-02-01 4.04.MD