Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalet në Spanjë

Adrian Andreev
Foto: Facebook/Canarias Tennis

Raketa e dytë e Bullgarisë për meshkuj Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalen e turneut të tenisit në fusha balte të serisë Challenger në Maspalomas (Spanjë), kategoria 80.

Andreev, i renditur në numrin 6, mbizotëroi bindshëm ndaj pjesëmarrësit me "wild card" të mikpritësve Inaki Cabrera Bello 6:1, 6:1 dhe arriti në çerekfinalet në garën e tretë radhazi të qarkut. Fitorja i dha atij 16 pikë në renditjen botërore.

Për një vend në gjysmëfinale, Andreev do të luajë kundër 32-vjeçarit serb Dushan Lajovic.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria triumfoi në kampionatin botëror të notit në akull

Fituesi legjendar i Kupës së Botës në maratonën e notit për 11 vite radhazi /2001-2011/, kampion bote në not në ujëra të akullta në një pishinë pranë qytetit rus Murmansk në vitin 2019 dhe fitues në not në kushte ngrirjeje pranë ishullit norvegjez..

botuar më 23-01-28 8.05.PD
Petër Gergiovski

Snoubordisti bullgar Petër Gergiovski fitoi medaljen e argjendtë në Itali

Snoubordisti bullgar Petër Gergiovski fitoi një medalje argjendi në Festivalin Evropian Dimëror të Rinisë në Itali. Bullgari përfundoi i dyti në kualifikimet dhe doli në finale. Duke rivalizuar për titullin, Gergiovski ishte 3.40 sekonda më i..

botuar më 23-01-23 5.53.MD

Radosllav Jankov përfundoi i katërti në Kampionatin Botëror të Snowboarding në Bansko

Snowboardisti më i mirë bullgar Radosllav Jankov bëri përshtypje me vendin e katërt në Kupën e Botës në Bansko . Ai e arriti atë në fillimin e sllallomit paralel, rezultati i tij më i mirë në Kupën e Botës që nga viti 2019. Bullgari ishte i..

botuar më 23-01-23 11.46.PD