Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Mot i ftohtë dhe me vranësira

Foto: BGNES

Gjatë 24 orëve në vijim do të mbajë mot kryesisht i vranët. Gjatë natës do të jetë pothuajse e qetë dhe në shumë vende do të krijohet mjegull, ndërsa në disa zona të Bullgarisë Juglindore do të ketë ende reshje të dobëta shiu. Gjatë ditës moti do të jetë pothuajse pa reshje, ndërsa kryesisht në zonat malore të Bullgarisë Jugperëndimore do të ketë ulje të përkohshme të vranësirave. Do të fryjë erë mjaft e dobët kryesisht nga drejtimi lindor-juglindor. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 1° deri në 4°, në Sofje rreth 1°. Temperatura maksimale në veri të Bullgarisë do të jetë ndërmjet 1° dhe 5°, në jug - ndërmjet 6° dhe 11°, në Sofje - rreth 7°.

Do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me mjegull në zonat malore. Ndërprerje dhe ulje të vranësirave do të ketë në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore. Do të fryjë erë e dobët jugperëndimore. Temperaturat do të rriten lehtë dhe maksimumi në 1200 m do të jetë rreth 5°, në 2000 m rreth 0°.

Mbi Detin e Zi do të mbajë mot me vranësira, vende-vende në bregdetin jugor me shtrëngata. Do të fryjë erë e lehtë verilindore. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5° dhe 10°, temperatura e ujit të detit do të jetë rreth 12°. Eksitimi i detit do të jetë 2-3 ballë.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD