Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Peshëngritësi Karllos Nasar me flori dhe rekord botëror në Bogota

Foto: Federata Bullgare e Peshëngritjes

Karllos Nasar fitoi medaljen e artë në shtytje dhe theu rekordin botëror në lëvizje në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes në Bogota (Kolumbi). Bullgari 18-vjeçar bëri tre tentime të pasuksesshme në lëvizjen e parë - hedhjen, më pas arriti një rekord prej 220 kg në përpjekjen e tij të tretë në shtytje.

Në përpjekjen e tij të parë me shtytje, bullgari shënoi 212 kg dhe theu rekordin botëror për të rinj. Më pas ai dështoi në 217 kg, por në përpjekjen e tij të tretë në 220 kg siguroi medaljen e artë në atë lëvizje dhe theu gjithashtu rekordin botëror të meshkujve.

Kjo është medalja e dytë për Bullgarinë nga kampionati, pasi Bozhidar Andreev fitoi medaljen e argjendtë në shtytje në kategorinë 73 kg.

Pjesëmarrja e Bullgarisë në garë vazhdon të mërkurën.


Më shumë nga rubrika

Boksieri Viktorio Iliev me ar nga Kupa e Botës

Viktorio Iliev fitoi medaljen e artë në Kupën Botërore të Boksit për të Rinj në Budva të Malit të Zi. Në kategorinë deri në 60 kilogramë, bullgari e luajti në mënyrë të shkëlqyer betejën e fundit dhe e përgëzoi veten me suksesin e merituar me 5:0 votë..

botuar më 23-03-20 2.31.MD
Georgi Ivanov

Një bullgar fitoi titullin evropian në mundje të lirë

Georgi Ivanov ka triumfuar me titullin evropian në kampionatin e mundjes për moshën deri në 23 vjeç në Bukuresht. Në finale në kategorinë 125 kilogramë stil i lirë, bullgari kishte epërsi ndaj ukrainasit Volodimir Koçanov dhe fitoi me nokaut teknik..

botuar më 23-03-20 11.24.PD

Në Rodope zhvillohet ballkaniada e parë e volejbollit të borës

Në ditët nga data 17 deri më 19 mars, në zonën Çurika në rrëzë të majës Perelik në malin Rodope do të zhvillohet ballkaniada e parë në volejboll bore, raporton faqja 360mag.bg. Pjesëmarrës në të janë konkurrentë nga Bullgaria, Turqia dhe Rumania...

botuar më 23-03-17 2.06.MD