Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shfaqja e Operës së qytetit Stara Zagora në Prishtinë

Foto: operasz.bg

Në një skenë të ndërtuar posaçërisht në Pallatin e Sporteve të Prishtinës nga ora 19:00 e datës 15 dhjetor, Opera e qytetit Stara Zagora do të debutojë me shfaqjen e parë të operës “Traviata” nga Giuseppe Verdi në kryeqytetin e Republikës së Kosovës.

Rolin e Violetës e rikrijon sopranoja kosovare Besa Llugiqi. Kostumet u realizuan posaçërisht për të nga dizajnjeri italian Salvatore Russo.

Regjisor i shfaqjes është Ognjan Draganov, dirigjent është maestro Najden Todorov, ndihmës dirigjent është Chris McCracken nga Britania e Madhe.

Në rolet kryesore të ngjarjes historike për Kosovën, e cila realizohet si bashkëpunim mes Operës Shtetërore të qytetit Stara Zagora, Teatrit të Operës dhe Baletit në Tiranë dhe Filarmonisë së Kosovës, publiku do të shohë edhe tenorin italian Emanuele D'Aguanno - në rolin e Alfred Zhermonit dhe baritoni shqiptar Gezim Mishketa në rolin e Zhorzh Zhermonit.Më shumë nga rubrika

Aktori i dekoruar Vlladimir Penev dhe aktorja e njohur Maria Bakallova

Janë shpallur fituesit e çmimeve prestigjioze të skenës “Ikarus”

Në Ditën e djeshme Botërore të Teatrit, në Teatrin Popullor "Ivan Vazov" në Sofje u ndanë çmimet kombëtare të artit skenik "Ikar". Produksioni "Orfeu" i Teatrit Popullor i regjisorit slloven Jernej Lorenzi mori tre statuja - për shfaqjen më..

botuar më 23-03-28 9.00.PD
Regjisori Carlos Eichelman Kaiser me Çmimin e Madh të festivalit

U shpallën çmimet e "Sofia Film Fest"

Filmi "Këpucët e kuqe" , prodhim Meksiko-Itali, është fitues i çmimit të madh në edicionin e 27-të të "Sofia Film Fest". Filmi mori çmimin "Sofja - Qyteti i Kinemasë" për filmin më të mirë në konkursin ndërkombëtar, transmeton Art Fest. "Këpucët..

botuar më 23-03-27 9.14.PD

Pikturat e Deçko Uzunov dëshmojnë vlerën e përjetshme të artit

“Arti është diçka pa të cilën nuk mund të ketë kulturë, zhvillim dhe qytetërim. Pa art, jeta do të jetë bosh, pa bukuri, pa kënaqësi, kjo jetë do të jetë e varfër. Preferoj të jem piktor sesa president” – thotë një nga mjeshtrit më të mirë të..

botuar më 23-03-26 2.05.MD