Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Filmi "Luka" në bashkëprodhim me Bullgarinë do të marrë pjesë në festivalin e filmit në Roterdam

Foto: siff.bg

Në janar 2023, filmi "Luka", ku ka edhe pjesëmarrje bullgare, do të konkurrojë në konkursin "Big Screen" në Festivalin e Filmit në Roterdam. Drejtoresha e bashkëprodhimit mes Belgjikës, Italisë, Holandës, Bullgarisë dhe Armenisë është Jessica Woodworth. Në film merr pjesë aktorja legjendare Geraldine Chaplin dhe roli kryesor i është besuar të riut Jonas Smulders. Një nga rolet kryesore luan aktori bullgar Valentin Ganev.

“Filmi na çon në të ardhmen, në një shkretëtirë të rrëmbyer nga era, rezultat i pakujdesisë sonë ndaj ndryshimeve klimatike... Personazhet janë në robëri të iluzioneve dhe koha dëshmon absurditetin e tyre.

Bullgaria mori pjesë aktive në krijimin e filmit. Bashkëproducent nga pala bullgare është Art Fest dhe financimi sigurohet nga Qendra Kombëtare e Filmit. Projekti mbështetet nga programi “Evropa Krijuese”, media të BE-së dhe Euroimage.

“Luka” do të prezantohet edhe si pjesë e “Sofia Film Fest” në vitin 2023.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Nënpresidentja Ilijana Jotova kritikoi ngrirjen e ligjeve për kulturën bullgare

Një nga shembujt e shpërfilljes së trashëgimisë kulturore dhe historike nga shteti është shtëpia e Dimitër Talevit në Prilep (shkrimtar i njohur bullgar – shënimi red.). Nga qershori 2023 ka një vendim të Këshillit të Ministrave që shteti ta..

botuar më 24-05-30 10.12.PD

Sofja mirëpret mysafirë në Shtëpinë e Letërsisë dhe Përkthimit

Përkthyesit Jan Mahei (Republika Çeke), Elvira Bormann (Gjermani), Hanna Sandborg (Suedi), Hanna Karpinska (Poloni) dhe Livia-Maria Nistor (Rumani) do të jenë rezidentë deri në tetor në Shtëpinë e Letërsisë dhe Përkthimit. Shtëpia është një projekt..

botuar më 24-05-29 11.07.PD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti u bëri thirrje bizneseve të mbështesin kulturën dhe unitetin e kombit

Detyrë e rëndësishme e shtetit është të mbështesë kulturën, të sigurojë kushte që artistët të krijojnë art me ndihmën e iniciativës private, tha presidenti Rumen Radev në mbrëmjen gala “Horizonte”, organizuar nga revista “Menaxheri”. Forumi është..

botuar më 24-05-29 9.14.PD