Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me 1 shkurt nderojmë viktimat e komunizmit

Foto: BGNES

Dita u shpall në vitin 2011 me propozimin e presidentëve të Bullgarisë Zhelju Zhelev (1990-1997) dhe Petër Stojanov (1997-2002). Më 1 shkurt 1945, tre regjentë, gjashtëdhjetë e shtatë deputetë, ministra, gjeneralë dhe kolonelë, figura publike u bënë viktima të Gjykatës Popullore dhe u takuan me vdekjen.

Në qytetin Loveç, në vigjiljen Ditës së  nderimit të viktimave të komunizmit u shfaq një film të ri për kampin e përqendrimit “Sllënçev Brjag”, i cili ndodhej afër qytetit, (kampi për të burgosurit politikë pranë Loveç u quajt “Grupi i Punës”, por u bë i njohur si kampi “Sllënçev Brjag”).

“Kjo është historia më e keqe e jetës sime”, tha regjisori i filmit “Sllënçev Brjag – ekspres në skëterr”, Stepan Poljakov. - Të gjithë janë disi viktimë e një makinerie mizore - nga njëra anë janë viktimat, nga ana tjetër janë torturuesit e tyre. Fatet e tyre janë aq të ndërthurura sa në fund kuptohet se nuk ka drejtësi në këtë botë. Edhe ata që dolën të gjallë nga kampi më vonë kanë një fat tragjik.”

Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD