Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët e shpallën Holodomorin në Ukrainë gjenocid

Memoriali i Holodomit në Kijev
Foto: arkiv

Me 134 vota “pro”, 26 “kundër” dhe asnjë abstenim, Kuvendi Popullor e shpalli Holodomorin - Urinë e Madhe në Ukrainë në vitet 1932-1933 si gjenocid dhe dënoi kategorikisht krerët e saj. Sipas vendimit, çdo e shtunë e fundit e nëntorit do të shënohet si Ditë Nderi dhe Përkujtimi për viktimat e urisë në Ukrainë.

Parlamenti pranon çdo mohim, justifikim dhe nënçmim të këtij gjenocidi si një akt fyerjeje të kujtimit të miliona njerëzve që vdiqën si rezultat i Holodomorit, njoftoi BTA.

Sipas të dhënave të ndryshme, nja 7-8 milion njerëz vdiqën nga uria gjatë asaj periudhe, nga të cilët 3-3.5 milion në Ukrainë, 2 milion - në Kazakistan dhe Kirgistan dhe 2-2.5 milion - në Federatën Ruse.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD