Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria fillon monitorimin dhe kontrollin e çmimeve

Foto: BGNES

Diferenca ndërmjet çmimeve të produkteve ushqimore që nga prodhuesi, tregtari e gjer tek stenda është deri në 30%. Kjo u bë e qartë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, të iniciuar nga kryeministri Gëllëb Donev, në të cilën u prezantua një analizë e formimit të çmimeve të ushqimeve.”

Do të zhvillohet një mekanizëm për të kontrolluar çmimet nga prodhuesit deri tek hipermarketet dhe dyqanet e vogla pa shkelur rregullat e tregut. Do të zbulojmë praktikat e padrejta tregtare", siguroi Kryeministri. Sipas tij, vërehet një rënie graduale e inflacionit.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 30 marsin 2023

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga minus 5 deri në 0°, në Sofje rreth minus 3°. Gjatë ditës era do të pushojë dhe do të mbajë diell. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 10 deri në 15°, në kryeqytet deri në 13°. Do të jetë me..

botuar më 23-03-29 8.25.MD
Stevo Pendarovski

Presidenti i RSM: Vendi ynë nuk do të humbasë nëse përfshijmë edhe bullgarët

Nëse bullgarët përfshihen në Kushtetutë, vendi ynë nuk do të humbasë. Përfshirja e bullgarëve në ligjin bazë në asnjë mënyrë nuk kërcënon sovranitetin maqedonas, pavarësinë dhe rrugën evropiane të vendit. Kështu tha presidenti i Republikës së..

botuar më 23-03-29 8.10.MD

Fermerët duan një veto për importet pa taksa të produkteve bujqësore nga Ukraina

Fermerët deklaruan se duan që kabineti të marrë masa urgjente për të vendosur veto për importin pa taksa të produkteve bujqësore nga Ukraina dhe se mallrat ukrainase kalojnë nëpër vendin tonë vetëm tranzit. Kujtojmë se më herët gjatë ditës së sotme..

botuar më 23-03-29 6.45.MD