Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

E konsolidojnë tregun financiar bullgar duke bashkuar dy banka

Foto: arkiv

Banka Popullore Bullgare /BNB/ ka autorizuar shndërrimin e "KBS Bank Bulgaria" (ish Raiffeisenbank Bulgaria) dhe bashkimin e saj në "Bankën e Bashkuar Bullgare" . Operacioni është në përputhje me një udhëzim të Bankës Qendrore Evropiane - BQE, saktëson BNB. BQE është organi mbikëqyrës konsolidues i "KBS Bank Bulgaria" dhe "Bankës së Bashkuar Bullgare", të cilat janë institucione të rëndësishme nën mbikëqyrjen e saj. Veprimi është pjesë e masave financiare që BNB duhet të mbështesë, si anëtare e Mekanizmit të Unifikuar Mbikëqyrës. Pas transformimit, "Banka e Bashkuar Bullgare” bëhet pasardhësi juridik universal i "KBS Bank Bulgaria" dhe kjo nuk sjell asnjë likuidim të aseteve për depozituesit në thesar.

Më shumë nga rubrika

U zgjat për akoma 3 muaj ndalimi i importit të drithërave nga Ukraina

Afati i ndalimit të importit të grurit, misrit, kolzës vajëse dhe lulediellit në territorin e Bullgarisë, Hungarisë, Polonisë, Rumanisë dhe Sllovakisë zgjatet me 3 muaj deri më 15 shtator 2023. Vendimi është i Komisionit Evropian dhe është publikuar në..

botuar më 23-06-06 12.14.MD
Rosen Hristov

Bullgaria do të marrë pjesë në një projekt për një kabllo nënujore të Detit të Zi për energjinë e gjelbër

Bullgaria po i bashkohet projektit për ndërtimin e një linje energjie përgjatë fundit të Detit të Zi, njoftoi ministri i energjisë Rosen Hristov pas një takimi të komitetit të menaxhimit për ndërtimin e korridorit të gjelbër nga Azerbajxhani deri..

botuar më 23-06-06 9.22.PD
Denica Zllateva

Çmimi i gazit natyror do të ulet edhe në qershor

Çmimi i gazit natyror duhet të ulet me 15% nga 1 qershori. Këtë propozim ia ka dorëzuar Komisionit për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit drejtoresha ekzekutive e Bulgargaz, Denica Zllateva. Fillimisht, më 11 maj, u diskutua që ulja të ishte 11%. Në..

botuar më 23-05-29 12.27.MD