Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Allbert Popov renditet ndër në tre të parët në Kampionatin Botëror të Skive

Foto: Facebook/ FIS Alpine World Cup Tour

Pavarësisht kushteve të këqija të motit dhe reshjeve të vazhdueshme të borës, atleti ynë kombëtar Allbert Popov u rendit i treti në sllallomin e Kupës Botërore të Skive Alpine në qendrën dimërore amerikane Palisades Tahoe.

Pas legjendës Petër Popangellov, i cili garoi me sllalomistin më të mirë të të gjitha kohërave Jan Ingemar Stenmark në vitet '80, 39 vjet më vonë Allbert Popov arriti kohën më të mirë në manshin e dytë (54:06 sek.) pasi u rendit i 25-ti në atë të parë me 53:65 sek.

Norvegjezi Alexander Steen Olsen, kampioni i botës për të rinjtë për vitin 2022, zuri vendin e parë në klasifikimin e përgjithshëm për manshin e parë dhe të dytë me 1:47.47 min (52.84 dhe 54.63 sek), i ndjekur nga bashkatdhetari i tij Timon Haugan, 5 të qindtat e sekondës pas tij. .

Herën e fundit që Bullgaria përfundoi e treta në Kupën e Botës ishte më 16 dhjetor 1984. Atëherë, në Madonna di Campiglio në Itali, Petër Popangellov i Bullgarisë përfundoi i treti në sllallom. Ai është gjithashtu i vetmi garues kombëtar bullgar në disiplinat alpine që u rendit i pari në Kupën e Botës në Lengris (Gjermani) në vitin 1980. Përveç të qenit kampion i shumëfishtë republikan dhe ballkanik, ai është tre herë kampion bote studentor në sllallom – në Spanjë në 1981, në Bullgari në 1983 dhe në Çekosllovaki në 1987.

Më shumë nga rubrika

Ilijan Radullov

Ilijan Radullov me fitoren e parë mes juniorëve në Roland Garros

Përfaqësuesi bullgar për juniorë, Ilijan Radullov e nisi me fitore në Kampionatin e Hapur të Francës. Tenisti i pestë në skemë u kualifikua në raundin e dytë pasi mposhti rusin Danil Panarin me 6:7(4), 6:4, 6:1. Ai dje u stërvit së bashku me..

botuar më 23-06-05 4.06.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e tretë të Roland Garros

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mundi finlandezin Emil Ruusuvuori me 7:6, 6:3, 6:4 në raundin e dytë të kampionatit të hapur francez dhe vazhdon në turne pa humbur asnjë set. Kundërshtari i tij i radhës do të jetë gjermani Daniel Altmaier, i..

botuar më 23-06-02 10.53.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov e nisi me fitore bindëse pjesëmarrjen në Paris

Grigor Dimitrov e nisi me fitore pjesëmarrjen në turneun e tenisit në Grand Slam, Roland Garros, duke mposhtur kazakistanin Timofej Skatov me 6:0, 6:3, 6:2. Rusi i lindur në vitin 2001, që luan për Kazakistanin, është në vendin e 147-të në..

botuar më 23-05-31 1.32.MD