Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Mama” – një këngë dhuratë nga të gjitha vajzat për të gjitha nënat

Foto: YouTube

Sot bota feston arritjet e grave pavarësisht nga dallimet kombëtare, etnike, gjuhësore, kulturore, ekonomike dhe politike mes tyre. Në Bullgari 8 Marsi festohet edhe si Dita e Gruas dhe e Nënës.

Pikërisht nënës i kushtohet kënga më e re në repertorin e këngëtares Antonija Markova – “Mama”, me muzikë dhe aranzhim të muzikantit Krasi Gjulmezov dhe tekst të Marieta Angellova.

E lindur në vitin 1985, Antonija Markova e zbuloi dashurinë e saj për muzikën që në moshë të vogël. Një nga shkollimet e saj të larta ishte në Akademinë e Muzikës, Valleve dhe Arteve të Bukura në qytetin Plovdiv, ku studioi këndimin pop dhe xhaz. Me kalimin e viteve, dëshira e saj për skenën u intensifikua dhe filloi të prezantohet në një sërë konkursesh prestigjioze kombëtare dhe ndërkombëtare për interpretues të rinj, nga të cilat kthehej si fituese dhe mbajtëse e dallimeve më të larta.

Antonija Markova është një talent i vlerësuar në mbi 20 vende. Në vitin 2015 në vetëm një vit kalendarik ajo fitoi 8 statuja GRAND PRIX nga konkurset serioze ndërkombëtare të muzikës në Rusi, Ukrainë, Kroaci, Maqedoni, Moldavi, Maltë, Rumania, Lituania, Turqia, ku ishte përfaqësuesi i vetëm i Bullgarisë.

Për këngën e re “Mama”, Antonija Markova shprehet: “Kënga i kushtohet nënës sime, e cila është shembulli im më i vërtetë i forcës së shpirtit, por është edhe një mesazh për vajzën time, e cila është besimi dhe frymëzimi im për ditën e nesërme. Në video, e cila u xhirua në qytetin tim të lindjes Plovdiv, jemi tri breza grash - unë, nëna ime dhe vajza ime. Ky është një rrëfim shumë emocionues personal në të cilin besoj se shumë njerëz do ta zbulojnë veten. Ajo është dhurata ime nga të gjitha vajzat për të gjitha nënat!”

Përpilues: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Facebook/ Antonia Markova


Më shumë nga rubrika

"Duhej" - Një moment sinqeriteti nga MIA D.

MIA D., ose Maria Dimova, është një këngëtare e re e talentuar bullgare që ndërthur folklorin bullgar me një tingull modern. Kanë kaluar gati dy vjet nga shfaqja e eksperimentit të fundit muzikor të MIA D., por ajo nuk ka reshtur së krijuari. Këngëtarja..

botuar më 23-05-26 10.15.PD

Ivan Jurukov debuton në Londër si regjisor me "Deri në tekën e fundit"

Një vit pas premierës gala, filmi i Ivan Jurukovit "Deri në tekën e fundit" do të transmetohet në Londër. Ngjarja do të zhvillohet më 27 maj në Shoqatën Mbretërore Gjeografike në orën 19:30 me orën lokale dhe do të jetë një mbrëmje muzikore dhe filmike..

botuar më 23-05-25 9.15.PD

Pamje marramendëse nga Bullgaria në videon e këngës "Dillmano, Dillbero"

Aranzhimi dallohet për nga qëndrimi prej novatori të kompozitorit, por në të njëjtën kohë ai arrin të ruajë autenticitetin e folklorit, pasi zërat kryesorë të këngës u regjistruan me Korin “Vanja Moneva” . Në aranzhim dëgjohet edhe fyelli i Hristijan..

botuar më 23-05-24 11.15.PD