Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stefan Manov: Rajoni "Jashtë shtetit" do t'i motivonte njerëzit për të votuar

Stefan Manov
Foto: Ani Petrova

Nga 170 000 deri në 215 000 bullgarë jashtë vendit pritet të votojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2 prillit. Kështu tha për BNT Stefan Manov nga Këshilli Publik i KQZ-së.

Manov kujtoi nevojën e rajonit “Jashtë shtetit!. "Ai do t'u japë motivim njerëzve për të votuar. Sot bullgarët jashtë nuk zgjedhin përfaqësues kombëtarë, por vetëm forcojnë numrin e grupeve parlamentare. Nuk ka asnjë ofertë politike për votuesit bullgarë jashtë vendit". Sipas tij, në parlament duhet të jenë një duzinë deputetë nga rajoni “Jashtë shtetit”, në raport me votën.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 6 qershorin 2023

Të martën do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës mbi malet në Bullgarinë Perëndimore do të zhvillohen vranësira dhe aty do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje - 11°. Temperaturat maksimale do të..

botuar më 23-06-05 6.35.MD
Mirosllav Ivanov

PP-DB i bëri thirrje Bojko Borisovit për të hequr dorë nga imuniteti i tij parlamentar

Deputeti i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Mirosllav Ivanov i bëri thirrje liderit të GERB-it Bojko Borisov që vullnetarisht të heqë dorë nga imuniteti i deputetit, pasi në shoqëri ka "tension të jashtëzakonshëm dhe..

botuar më 23-06-05 6.19.MD

Këshilli i Lartë Gjyqësor miratoi si të pranueshme kërkesën e dytë për shkarkimin e Prokurorit të Përgjithshëm

Seanca plenare e Këshillit të Lartë Gjyqësor njëzëri e miratoi si të pranueshëm propozimin e dytë për lirim të parakohshëm të Prokurorit të Përgjithshëm Ivan Geshev. Dy propozimet janë bërë nga anëtarë të Kolegjiumit të Prokurorëve. I pari, i miratuar më..

rinovuar më 23-06-05 3.58.MD