Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dëshiron që BE të përfshijë energjinë bërthamore në tranzicionin e gjelbër

Didier Reynders
Foto: Angelina Piskova

Nga Bullgaria ka ende shumë për të dëshiruar në luftën kundër korrupsionit, lobimit, shpërndarjes së reklamave shtetërore në media, tha Komisioneri Evropian për Drejtësinë Didier Reynders. Pas Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme në Bruksel, ai tha se një raund i ri diskutimesh për sundimin e ligjit është mbajtur me Belgjikën, Bullgarinë dhe Republikën Çeke. Reynders vuri në dukje si hapa pozitivë nga Sofja angazhimin për të krijuar një mekanizëm efektiv për përgjegjësinë penale të kryeprokurorit, për punën e komisionit kundër korrupsionit dhe për krijimin e një këshilli për zhvillimin e shoqërisë civile, vuri në dukje korrespondentja e BNR, Angelina Piskova.

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme Velisllava Petrova deklaroi para Këshillit të Punëve të Përgjithshme se funksionimi korrekt i tregut të përbashkët është jashtëzakonisht i rëndësishëm për Bullgarinë, duke lehtësuar rregulloret dhe procedurat burokratike, në mënyrë që të mos përkeqësohet konkurrenca në vetë BE-në. Ajo nënvizoi gjithashtu rëndësinë e energjisë bërthamore për pavarësinë energjetike të BE-së në kuadër të tranzicionit të gjelbër.

Më shumë nga rubrika

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD

Nderojmë kujtimin e viktimave të kampit të përqendrimit "Belene".

Sot, më 3 qershor, në orën 12:00 në vendin e ish-kampit të përqendrimit “Belene” në ishullin Persin në lumin Danub do të mbahet ceremonia vjetore në kujtim të viktimave të kampit më të madh për kundërshtarët politikë të Partisë Komuniste Bullgare në..

botuar më 23-06-03 9.45.PD

Parashikimi i motit për 3 qershorin 2023

Të shtunën në vend do të kalojë një front i ftohtë atmosferik. Para mesditës në gjysmën veriperëndimore dhe pas mesditës deri në mesnatë edhe në juglindje do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje intensive të shoqëruara me..

botuar më 23-06-02 6.02.MD