Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Humbësja me fat” Tomova u kualifikua në turin e dytë në Miami

Foto: Rojters

Viktoria Tomova u kualifikua në raundin e dytë të turneut të tenisit të serisë WTA1000 në Miami. Tenistja bullgare u largua në raundin e dytë të kualifikimeve pasi humbi 2:6, 3:6 nga Viktorija Golubic nga Zvicra, por gjithsesi mori një vend në shortin kryesor si "humbëse me fat" pas tërheqjes së Lauren Davis nga SHBA. Tomova u ndesh në raundin e parë me Ana-Karolina Schmidlova nga Sllovakia dhe për një orë e gjysmë lojë arriti sukses me 7:5, 6:2. Në raundin e ardhshëm Tomova, e cila është e 96-ta në renditjen botërore, do të garojë me të rendituren e 30-të, Danielle Collins nga SHBA-ja.

Më shumë nga rubrika

“Lludogorec” me titullin e 12-të të kampionit të Bullgarisë

Futbollistët e “Lludogorec” /Razgrad/ fituan titullin e kampionit në Kampionatin Bullgar të Futbollit për të 12-tën herë rekord. Në Varna si mysafirë të “Çerno More” ata fituan me rezultatin 1:0. Në të njëjtën kohë, CSKA-Sofja mposhti Levski me rezultat..

botuar më 23-06-08 2.58.MD

Fillon regata më e bukur bullgare Varna Channel Cup

Edicioni i nëntë i regatës Varna Channel Cup do të mbahet në Varna nga 8 deri më 11 qershor. Gara më spektakolare e lundrimit në Bullgari do të zhvillohet në Gjirin e Varnës dhe përmes kanalit në Liqenin e Varnës, duke lejuar që jahtet të kalojnë afër..

botuar më 23-06-08 5.25.PD
Ilijan Radullov

Ilijan Radullov me fitoren e parë mes juniorëve në Roland Garros

Përfaqësuesi bullgar për juniorë, Ilijan Radullov e nisi me fitore në Kampionatin e Hapur të Francës. Tenisti i pestë në skemë u kualifikua në raundin e dytë pasi mposhti rusin Danil Panarin me 6:7(4), 6:4, 6:1. Ai dje u stërvit së bashku me..

botuar më 23-06-05 4.06.MD