Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Platforma për ndjekjen e çmimeve në dyqanet e mëdha është gati

Foto: BGNES

Sot do të prezantohet platforma për monitorimin e çmimeve në zinxhirët e shitjeve me pakicë e zhvilluar nga qeveria e përkohshme, njoftoi zëvendëskryeministri dhe ministri i transportit dhe komunikacioneve Hristo Aleksiev. Ai shpjegoi se zinxhirët e shitjes me pakicë priren të publikojnë çmimet e tyre, gjë që do të çojë në transparencë më të madhe.

Është planifikuar që në platformën informative të shpallet vlera e rreth 50 produkteve. “Kërkesa jonë është që zinxhirët të publikojnë çmimet e tyre më të ulëta, jo ato që janë në promocion”, tha ministri.

Nëse konstatohet një mospërputhje midis informacionit të paraqitur nga tregtari dhe çmimit të artikullit të dhënë në sportelin e dyqanit, do të ketë sanksione.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 31 majin

Ditën e mërkurë para mesditës do të jetë me diell. Më pas do të mbajë vranësira dhe kryesisht mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe bubullima. Ka kushte për breshër. Temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri..

botuar më 23-05-30 7.20.MD
Këshilli i Ministrave

Kabineti propozoi zgjatjen e efektit të Buxhetit 2022

Kabineti i propozon parlamentit të zgjasë veprimin e të ashtuquajturit ligj shtesë të Buxhetit për vitin 2022 deri në miratimin e një kuadri financiar tërësisht të ri për vitin aktual, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Projektligji i propozuar..

botuar më 23-05-30 6.47.MD
Pllamen Tonçev

Një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimin bullgar me një qytetar të Maqedonisë së Veriut

Kryetari i Agjencisë Shtetërore për Siguri Kombëtare (DANS) Pllamen Tonçev në seancën e sotme në parlament njoftoi për një rast të konstatuar në të cilin një këshilltar i kryeministrit bullgar ka koordinuar qëndrimet e Ministrisë së Punëve të Jashtme..

botuar më 23-05-30 4.06.MD